Lifestyle Jak naliczane są opłaty za połączenia w roamingu?

Jak naliczane są opłaty za połączenia w roamingu?

-

Podczas wyjazdów zagranicznych nasz telefon loguje się do sieci operatorów, działających na danym obszarze. Dzieje się tak, dzięki zawartym umowom roamingowym, pomiędzy Twoim operatorem a zagranicznymi dostawcami usług. Nasz operator w danym kraju, zazwyczaj będzie automatycznie wybierał dostawcę, z którym ma podpisaną najkorzystniejszą umowę cenową. W sytuacji jednak, kiedy siła zasięgu danej sieci jest za słaba, warto samemu wybrać innego operatora, za pomocą ręcznego wyboru w ustawieniach telefonu.

Korzystając z sieci obcego operatora za granicą, nasz operator nalicza nam opłaty zgodnie z obowiązującymi nas cennikami. Zapłacimy za wszystkie połączenia wykonane, jak i te odebrane. Nie zapłacimy natomiast wcale za odebranie wiadomości tekstowej SMS. Nasz dostawca usług naliczy opłaty również za transfer danych, wiadomości MMS wysłane i odbierane.

Gdy nasi znajomi zadzwonią do nas na nasz polski numer przebywający za granicą, zapłacą jak za połączenia krajowe, czyli po normalnej stawce lub nie zapłacą w ogóle, jeśli korzystają z promocji, np. darmowe połączenia w sieci. My natomiast zapłacimy za odebranie takiego połączenia. Jeśli nie korzystamy z promocyjnych stawek, przebywając w Unii Europejskiej, nasze połączenia odebrane rozliczane będą z dokładnością co do sekundy od początku trwania takiego połączenia. Sytuacja taka sprawia, że 5-sekundowa rozmowa może nas kosztować tylko 4-5 groszy. Zgodnie z unijnymi rozporządzeniami stawki w ciągu najbliższych lat mają ulec jeszcze większej obniżce. Naliczanie sekundowe może jednak nie działać w ofertach promocyjnych, w ramach których znajdziemy już minutę połączenia za 30 groszy, ale zapłacimy za każdą rozpoczętą minutę pełną stawkę.

W sytuacji gdy my dzwonimy do Polski zapłacimy tylko my za połączenie, zgodnie z cennikiem – odpowiednią stawkę dla danego kraju. Podobnie będzie w sytuacji wysyłania wiadomości SMS i MMS. W przypadku tych ostatnich – stawki za przesył MMS w roamingu wciąż są bardzo drogie, lepiej unikać tej formy komunikacji.

Pamiętajmy również, że otrzymane w Polsce darmowe dostępy do popularnych serwisów społecznościowych, jakie oferują nasi operatorzy, nie działają w roamingu, a opłaty za transfer danych również nie należą do tanich. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu sporej kwoty lepiej unikajmy tej usługi.

Uwaga!

Pamiętajmy jednak o różnicy między roamingiem a połączeniami międzynarodowymi. Te drugie to połączenia z Polski na zagraniczny numer telefonu (zaczynający się innym prefiksem niż +48). Osoby dzwoniące z Polski na polski numer, przebywający za granicą, wykonują połączenie krajowe. Życzę udanych podróży zagranicznych z bogatymi wspomnieniami i niskim rachunkiem po powrocie.
Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić szybki makijaż do szkoły, pracy?

Z brakiem czasu niestety borykamy się wszyscy. Świat pędzi do przodu, a my mamy coraz więcej pracy i coraz więcej obowiązków. Mało tego - współczesny świat domaga się, aby w każdej chwili wyglądać na zadbaną i dobrze się prezentować. Jak tego dokonać?

Jak ominąć podatek Belki?

KNF straszy banki i wzywa do wycofania z ofert lokat, dzięki którym można unikać podatku Belki. Już wkrótce banki sprzedające lokaty jednodniowe nie będą już mogły komunikować, że dzięki nim omijamy podatek Belki, zaś prezentowane oprocentowanie będzie musiało być nominalne, a więc to, któro naprawdę otrzyma klient. Znikną zatem wysokie oprocentowania z reklam, których de facto nie otrzymywaliśmy. Czy wraz ze zmianą sposobu naliczania podatku od zysków kapitałowych znikną „cudowne” lokaty go omijające.

Zobacz też

Jak przywrócić usunięty plik?

Czasami zdarza się, że ważne dla użytkownika dane zostają przez niego lub kogoś innego przypadkowo usunięte. W takiej sytuacji nie należy tracić zbyt wiele czasu na zamartwianie się, ale trzeba od razu spróbować odzyskać utracone dane. Na szczęście współczesne programy umożliwiają przywrócenie niedawno usuniętych plików i to w bardzo szybki i prosty sposób.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: