Czym jest OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne to tzw. II filar do którego przynależność – podobnie jak do filara I – jest obowiązkowa i którego zadaniem jest długoterminowe oszczędzanie w celu zabezpieczenia środków do życia po zakończeniu okresu aktywności zawodowej. Eksperci wymieniają następujące elementy funduszu emerytalnego: wysokość odprowadzanej składki, długość okresu oszczędzania i osiągane przez fundusz emerytalny stopy zwrotu. Wszyscy urodzeni po dniu 31 grudnia 1968r. muszą zawrzeć umowę z funduszem emerytalnym, natomiast osoby urodzone w latach 1948-69 zawierają umowy dobrowolnie.

Zgodnie z przepisami ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie składek członków funduszu oraz ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłacanie okresowych lub dożywotnich emerytur kapitałowych członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Środki gromadzone na przyszłą emeryturę są przeliczane na jednostki rozrachunkowe, które są codziennie wyceniane.

Jak wybrać OFE? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowe zasady nabycia członkowstwa w OFE to:

– zawarcie odpowiedniej umowy z wybranym funduszem;

– losowanie przeprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Eksperci radzą, iż wybierając OFE szczególną uwagę należy zwrócić na wyniki inwestycyjne które osiąga fundusz świadczące o skuteczności pomnażania powierzonych mu w zarząd składek oraz liczbę członków OFE i wysokość jej aktywów; im większy fundusz tym lepsze szanse na wysoki poziom zyskowności z kolei małe fundusze są bardziej elastyczne w stosunku do sytuacji rynkowej. Należy pamiętać, iż każdy członek funduszu ma swoje prawa z których najważniejsze to:

– prawo do otrzymywania z funduszu pisemnych informacji o środkach znajdujących się na jego rachunku, terminach dokonywanych operacji oraz działaniach lokacyjnych OFE;

– prawo do dysponowania środkami w funduszu na wypadek swojej śmierci;

– prawo do zmiany funduszu.

Jak zmienić fundusz?

Osoba, która zdecyduje się na zmianę funduszu musi podpisać umowę z nową organizacją oraz poinformować o rezygnacji stary fundusz, ponadto musi liczyć się z poniesieniem kosztów jeżeli dokonuje zmiany przed upływem 12 miesięcy od wpływu na rachunek w OFE pierwszych środków z ZUS – 160 zł, lub przed upływem 24 miesięcy – 80 zł. Przed dokonaniem zmiany warto ponadto porównać wyniki inwestycyjne nowego i starego funduszu i sprawdzić jakie opłaty pobierają fundusze od składki.

Co to jest losowanie OFE?

Każdy kto rozpoczyna pracę powinien dokona wyboru funduszu w terminie 7 dni, jeżeli tego nie zrobi Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosuje do niego pismo wzywające do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym w terminie: do dnia 10 stycznia – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca, do dnia 10 lipca – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

W przypadku gdy te upomnienia okażą się bezskuteczne Zakład sam wyznaczy OFE w drodze losowania, spośród otwartych funduszy emerytalnych, które w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu podawane do publicznej wiadomości i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10% wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy.

Jak kontrolować swoje konto emerytalne?

Aby być na bieżąco ze stanem swojego konta emerytalnego warto przechowywać i analizować miesięczne raporty ZUS – RMUA przygotowywane przez pracodawcę, roczne informacje o wysokości składek przygotowywane przez ZUS oraz informacje o składach przesyłane przez OFE. Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo kwoty składek odprowadzonych przez pracodawcę, a następnie zaksięgowanych na koncie w ZUS i OFE powinny być takie same.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here