Akademia jest z reguły przygotowywana odpowiednio wcześniej przez wyznaczonego przez dyrekcję nauczyciela lub grupę pedagogów. Są w nią zaangażowani także uczniowie, będący w samorządzie szkolnym, ewentualnie w samorządach klasowych, z którymi nauczyciel prowadzący kontaktuje się wcześniej, przydzielając role i przedstawiając scenariusz akademii.

Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbywa się na terenie szkoły lub, w przypadku ładnej pogody, na zewnątrz. Pierwszym elementem jest uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły. Po nim następuje przywitanie zgromadzonych przez dyrekcję. Po przemówieniu ma miejsce wprowadzenie pocztu sztandarowego.

Następnie uczniowie, głównie z młodszych klasach, przedstawiają krótki program artystyczny. Uczniowie recytują wierszyki oraz śpiewają piosenki tematyką nawiązujące do wakacji. W szkołach średnich element programu artystycznego jest pomijany lub zastępowany kilkuzdaniowym powitaniem ze strony przewodniczącego szkoły.

Ważnym elementem akademii jest także przedstawienie wychowawców pierwszoklasistów oraz podanie sal, w których odbędą się spotkania klasowe. Dobrze przygotować także tabliczki oznakowane poziomem i literką danego oddziału klasowego, aby każdy uczeń wiedział, za kim podążać.

Nie można zapomnieć o słowach motywujących uczniów do nauki w nowo rozpoczętym roku szkolnym. Samo poprzestanie na wspominaniu wakacyjnego odpoczynku może okazać się niewystarczające. Trzeba pokazać uczniom, że w szkole też może być zabawnie, miło, a co najważniejsze – nauka i obowiązki szkolne nie są takie straszne, jak je malują.

Organizując akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, trzeba dokładnie obliczyć czas jej trwania. Nie może być zbyt długa i nużąca. Jeśli decydujemy się na program artystyczny, to tylko taki, który sprawi frajdę maluchom, a dla starszej młodzieży nie będzie tylko „odstaną koniecznością”. Warto posłużyć się żartobliwą formą – skeczem, kabaretem.

Jako organizatorzy nie zapomnijmy zaprosić przyjaciół naszej szkoły: współpracowników, władz miasta czy lokalnych mediów.

Jak Wy zorganizowalibyście taką akademię? Czy macie ciekawe pomysły? Podzielcie się nimi z nami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest IKE i PPE?
Następny artykułOFE – podstawowe odpowiedzi

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here