Do tej pory nie było żadnych ram czasowych, jeśli chodzi o studia dzienne. Student mógł powtarzać rok lub zmieniać kierunek studiowania bez żadnych konsekwencji. W praktyce sytuacja taka często oznaczała tzw. wieczne studiowanie. Jednak z drugiej strony osoba, która nie była usatysfakcjonowana lub miała problemy z nauką, mogła zmienić kierunek na inny.

Nowe, obowiązujące w tej kwestii prawo sprawia, że decyzja o podjęciu studiów i wyborze kierunku przyszły żak będzie musiał lepiej przemyśleć. Zgodnie z nowymi zapisami budżet państwa zapłaci za sześć semestrów nauki na studiach licencjackich i cztery na magisterskich oraz dziesięć semestrów na jednolitych magisterskich. Reasumując, jeżeli dojdzie do przedłużenia czasu studiowania, to student zapłaci za ten okres ze swojej kieszeni. Powtarzanie roku wiąże się z pokryciem kosztów w wysokości od 1 tys. złotych – do 6 tys. złotych.

Kolejna zmiana wiąże się z prowadzeniem odpłatności za drugi kierunek studiów. Zmiany wprowadzone w „Prawie o szkolnictwie wyższym” w ubiegłym roku umożliwiły uczelniom wyższym pobieranie opłat za drugi kierunek studiów. Nowe zasady będą obowiązywać od roku akademickiego 2012/2013. Osoby, które podejmą decyzję o studiowaniu dwóch kierunków, będą musiały zadeklarować, których z nich jest pierwszy, a który drugi. Jednak należy pamiętać, że część żaków może uniknąć ponoszenia tych kosztów. Dotyczy to, m. in. osób, które posiadają dobre wyniki w nauce na pierwszym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here