Lifestyle Opłaty za studia od 2012 roku

Opłaty za studia od 2012 roku

-

Do tej pory nie było żadnych ram czasowych, jeśli chodzi o studia dzienne. Student mógł powtarzać rok lub zmieniać kierunek studiowania bez żadnych konsekwencji. W praktyce sytuacja taka często oznaczała tzw. wieczne studiowanie. Jednak z drugiej strony osoba, która nie była usatysfakcjonowana lub miała problemy z nauką, mogła zmienić kierunek na inny.

Nowe, obowiązujące w tej kwestii prawo sprawia, że decyzja o podjęciu studiów i wyborze kierunku przyszły żak będzie musiał lepiej przemyśleć. Zgodnie z nowymi zapisami budżet państwa zapłaci za sześć semestrów nauki na studiach licencjackich i cztery na magisterskich oraz dziesięć semestrów na jednolitych magisterskich. Reasumując, jeżeli dojdzie do przedłużenia czasu studiowania, to student zapłaci za ten okres ze swojej kieszeni. Powtarzanie roku wiąże się z pokryciem kosztów w wysokości od 1 tys. złotych – do 6 tys. złotych.

Kolejna zmiana wiąże się z prowadzeniem odpłatności za drugi kierunek studiów. Zmiany wprowadzone w „Prawie o szkolnictwie wyższym” w ubiegłym roku umożliwiły uczelniom wyższym pobieranie opłat za drugi kierunek studiów. Nowe zasady będą obowiązywać od roku akademickiego 2012/2013. Osoby, które podejmą decyzję o studiowaniu dwóch kierunków, będą musiały zadeklarować, których z nich jest pierwszy, a który drugi. Jednak należy pamiętać, że część żaków może uniknąć ponoszenia tych kosztów. Dotyczy to, m. in. osób, które posiadają dobre wyniki w nauce na pierwszym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jacuzzi do domu – jak wybrać?

Bardzo często wyjeżdżając na urlop lub weekend, staramy się...

Jak dobrać welon do sukni ślubnej?

Choć wydawać by się mogło, że gdy Panna Młoda zdecyduje się wreszcie na tą wymarzoną i jedyną suknię ślubną najtrudniejszy wybór ma już za sobą, okazuje się, że dobranie do niej wszystkich pozostałych dodatków wcale nie jest jednak takie proste. Wszystko bowiem musi ze sobą współgrać, wzory i motywy nie mogą się ze sobą kłócić, a to jak się okazuje wcale nie jest takie łatwe.

Zobacz też

Sajgonki wegetariańskie – przepis

Sajgonki pochodzą z kuchni dalekowschodniej, można powiedzieć, że ich spolszczoną wersją są gołąbki, z tą różnicą, że sajgonki owija się w ryżowy papier. Wersja wegetariańska posiadać będzie farsz warzywny.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: