Siemię lniane zawiera mnóstwo kwasów z rodziny Omega. To właśnie z tych małych brązowych nasionek wyciska się olej lniany, który określa się jako najbezpieczniejszy. Stanowi on idealny dodatek do sałatek i przekąsek.

Oprócz drogocennych kwasów tłuszczowych nienasyconych, siemię to bogate źródło błonnika pokarmowego, który, jak wiemy, reguluje i usprawnia pracę przewodu pokarmowego, pomagając w usuwaniu zbędnych resztek.

Znana ze swych osiągnięć w zakresie oleju lnianego Dr Budwig zaleca regularne spożywanie oleju, jak i siemienia lnianego. Według jej badań obecny w tkankach i ludzkiej wątrobie enzym (rodanaza) ma zdolność przekształcania cyjanków w witaminę B12 (cyjanokobalaminę) i to właśnie siemię lniane korzystnie wpływa na produkcję tego enzymu.

Siemię lniane - właściwości, działanie, zastosowanie
www.siemie-lniane.pl

Siemię lniane zawiera witaminę E, będącą głównym antyoksydantem – zapobiega starzeniu się skóry i wspiera pracę naszego serca, a także zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę.

Znajdziemy w nim także żelazo, miedź i cynk. Ten ostatni działa pozytywnie na naszą skórę, paznokcie, a przede wszystkim włosy! Regeneruje je i odbudowuje, sprawia, że są silne i piękne. Oprócz spożywania siemienia lnianego, warto więc przygotowywać maseczki do nakładania na włosy.

Jednak jak jeść te nasionka? Przede wszystkim nie mogą być w całości. Po dostaniu się do wilgotnego środowiska naszego układu pokarmowego zaczynają pęcznieć, mogąc tym samym zatkać przewód pokarmowy i spowodować bardzo nieprzyjemne skutki – od niestrawności, nawet po objawy przypominające zatrucie pokarmowe.

Najlepiej jest spożywać je w wersji mielonej. W warunkach domowych do zmielenia przyda się młynek do kawy, natomiast można kupić już gotowe miałkie siemię w aptece. Nasionka te są bardzo wszechstronne, jeśli idzie o kwestie gastronomiczne. Można przygotować z nich kleik, kisiel, a dodając je do koktajli czy jogurtu stworzymy pożywne drugie śniadanie. Warto również dosypywać siemię do mąki podczas pieczenia ciast, chlebów, bułek czy choćby przy smażeniu placuszków bądź naleśników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here