Czy bezrobotny też wpłaca do OFE ?

Podstawę dla naliczania składki emerytalnej stanowi wynagrodzenie w wartości brutto wraz ze wszystkimi dodatkami, które podlegają opodatkowaniu. Tak więc z chwilą utraty zatrudnienia zostaje przerwana ciągłość wpłat z tytułu ubezpieczenia emerytalnego pracownika. W przypadku, gdy osoba zwolniona uzyskuje status bezrobotnego oraz prawo do zasiłku składka emerytalna znów zaczyna wpływać do ZUS, który z kolei przekazuje 2,3% podstawy do OFE. Trzeba jednak pamiętać, że wymiar takiego „awaryjnego” świadczenia jest stosunkowo niski z uwagi na fakt, że jest ono naliczane od kwoty uzyskiwanego zasiłku (wraz z kosztami uzyskania przychodu oraz sumą opłacanego podatku dochodowego).

Co istotne, wspomniana podstawa ma charakter czysto umowny, ponieważ wyliczone składki są w całości pokrywane z środków Funduszu Pracy. Tak więc bezrobotny nie ponosząc dodatkowych kosztów uzyskuje zabezpieczenie w zakresie ubezpieczenia emerytalnego oraz zdrowotnego. Taka sytuacja zostaje podtrzymana aż do miesiąca, w którym traci on prawo do zasiłku. Wspomniany fakt nie wiąże się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż składki z tego tytułu opłaca w dalszym ciągu właściwy miejscowo urząd pracy.

Co do zasady, zostaje natomiast przerwana ciągłość wpłat składki emerytalnej. Wyjątek dotyczy tych osób, które mogą sobie pozwolić na opłacanie wspomnianych świadczeń ze względu na uzyskiwanie dochodów z innych źródeł. W takim przypadku minimalna podstawa dla omawianej składki jest wyznaczana przez kwotę minimalnego wynagrodzenia (ustalonego na dany rok kalendarzowy).

Przyrost mimo braku wpłat …

Członkowie OFE mogą liczyć na przyrost zgromadzonych kapitałów nawet w przypadku, gdy ich rachunki nie są uznawane nowymi wpłatami. Zasadniczo dochody z tytułu wpłat zdeponowania kapitału powinny być gwarantowane przez właściwą politykę inwestycyjna funduszu. Ustawodawca przewidział jednak mechanizm, który zapewnia określoną stopę zysku dla członków wszystkich OFE. Otóż na mocy zapisu ustawowego została zagwarantowana Minimalna Wymagana Stopa Zwrotu, która określa najniższy dopuszczalny poziom zysku dla wszystkich osób oszczędzających w II filarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here