Soki żurawinowe bardzo dobrze orzeźwiają ze względu na swój kwaśny posmak. Żurawina zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych, leczy jaskrę, wzmacnia serce, obniża ciśnienie. W dodatku jest bardzo dobra w każdej diecie, ponieważ wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm z tłuszczów.

Jak zrobić sok z żurawiny? Bardzo prosto.

Potrzebujemy owoców żurawiny, cukru i wody.

Owoce i cukier łączymy w proporcji 1:1. Podobnie jak w wypadku każdego innego soku, umyte owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy. W przypadku żurawiny odstawiamy na dość długi okres czasu, aż do doby. Następnie gotujemy ją z wodą, ilość wody jest zależna od upodobań. Żurawinę gotujemy 2-3 razy, zlewamy sok i gotowe.

Innym sposobem jest odwrócenie kolejności – najpierw gotujemy owoce, a gdy popękają, słodzimy je i dalej gotujemy z cukrem. Długość gotowania zależy od tego, czy chcemy uzyskać sok, czy raczej zawiesisty, gęsty syrop. Nie przesadźmy jednak, ponieważ sok będzie za gęsty.

Do żurawiny nadają się przyprawy takie jak: goździki, anyż, cynamon, gałka muszkatołowa, czarny pieprz, imbir oraz jabłka, świeże i suszone, oraz rodzynki i cukier waniliowy.

Jeśli samodzielnie zbieramy żurawinę w lesie, należy pamiętać, że można ją zebrać dopiero po pierwszych przymrozkach – inaczej jest kwaśna i niesmaczna.

Czy macie swój ulubiony przepis na sok z żurawiny? Podajcie nam go w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić efekt dymu w Photoshopie?
Następny artykułJak zrobić efekt 3D w Corelu?

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here