Soki żurawinowe bardzo dobrze orzeźwiają ze względu na swój kwaśny posmak. Żurawina zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych, leczy jaskrę, wzmacnia serce, obniża ciśnienie. W dodatku jest bardzo dobra w każdej diecie, ponieważ wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm z tłuszczów.
Jak zrobić sok z żurawiny? Bardzo prosto.
Potrzebujemy owoców żurawiny, cukru i wody.
Owoce i cukier łączymy w proporcji 1:1. Podobnie jak w wypadku każdego innego soku, umyte owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy. W przypadku żurawiny odstawiamy na dość długi okres czasu, aż do doby. Następnie gotujemy ją z wodą, ilość wody jest zależna od upodobań. Żurawinę gotujemy 2-3 razy, zlewamy sok i gotowe.
Innym sposobem jest odwrócenie kolejności – najpierw gotujemy owoce, a gdy popękają, słodzimy je i dalej gotujemy z cukrem. Długość gotowania zależy od tego, czy chcemy uzyskać sok, czy raczej zawiesisty, gęsty syrop. Nie przesadźmy jednak, ponieważ sok będzie za gęsty.
Do żurawiny nadają się przyprawy takie jak: goździki, anyż, cynamon, gałka muszkatołowa, czarny pieprz, imbir oraz jabłka, świeże i suszone, oraz rodzynki i cukier waniliowy.
Jeśli samodzielnie zbieramy żurawinę w lesie, należy pamiętać, że można ją zebrać dopiero po pierwszych przymrozkach – inaczej jest kwaśna i niesmaczna.
Czy macie swój ulubiony przepis na sok z żurawiny? Podajcie nam go w komentarzu!
Gotować żurawinę? A czy pod wpływem temperatury nie straci ona swoich właściwości, np. utrata witaminy C?