Jednak najczęściej podaje się jajka na miękko, jajka sadzone, jajka na twardo, przyrządza się z nich jajecznicę, podaje w koszulce, robi się pastę jajeczną, kogel-mogel lub, nieco bardziej wykwintne, jajka faszerowane. Ponadto wykorzystuje się je do różnego rodzaju ciast, wypieków oraz jako bazę do panierki.

Nie ma nic dziwnego w tym, że jajka stały się tak popularnym, spożywanym niemal codziennie produktem. Pomimo sporych wątpliwości i obaw związanych z ich dużą zawartością cholesterolu, schodzą one na nieco dalszy plan, gdy mowa o dobroczynnym wpływie jaj na nasz organizm. Jajka zawierają bowiem wartościowe białko, witaminy A, D, E, witaminy z grupy B oraz ważne dla prawidłowego funkcjonowania składniki: potas, siarkę, fosfor, żelazo i cynk. Nie należy jednak przy tym wszystkim zapominać, że osoby zmuszone do kontrolowania poziomu cholesterolu w organizmie, powinny ograniczyć się jedynie do kilku jajek tygodniowo. Natomiast osoby zdrowe mogą swobodnie zjadać ich nawet kilka dziennie.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnie podawanych dotąd na śniadania jajek są jajka po wiedeńsku. Jednak w ich przygotowaniu warto zwrócić uwagę na źródło, z którego pochodzą, ponieważ zgodnie przepisem żółtko winno być półpłynne i niemal surowe, jedynie lekko podgrzane. Najlepiej więc, aby jajka pochodziły z pewnego i bezpiecznego źródła. Zdecydowanie powinny być świeże.

Do przygotowania jajek po wiedeńsku będą potrzebne:

2 jajka
trochę masła
sól,
niewielki rondelek
szklanka (najlepiej wykonana z grubego lub żaroodpornego szkła)

Uwaga!

Ponieważ jest to potrawa, którą wykonuje się szybko i od tego zależy, czy będzie udana, wszystkie potrzebne do jej wykonania składniki należy przygotować już wcześniej.

W pierwszej kolejności w garnku należy zagotować wodę – w czasie, kiedy będzie dochodzić do wrzenia, do szklanki wbić umyte jajka, jednak nie należy ich mieszać. Kiedy woda zacznie już lekko wrzeć, szklankę z surowymi jajkami wstawiamy do wody, tak, aby jajka znalazły się poniżej poziomu wody, i zanurzamy je na około 3-4 minuty, uważnie obserwując zmieniającą się konsystencję jajka. Szklankę należy wyjąć z wody w momencie, kiedy białka lekko się zetną.

Jajka po wiedeńsku należy podawać z pieczywem, a na wierzchu ułożyć niezbyt gruby plasterek świeżego masła i lekko poprószyć solą.

Znacie inny przepis na jajka po wiedeńsku? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZielone szparagi – przepisy
Następny artykułSernik na zimno – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here