Ponadto peklowanie sprawia, że podczas wędzenia dym lepiej zabezpiecza mięso i je konserwuje, co więcej – sprawia, że wyjątkowy smak i aromat mięsa staje się bardziej wyrazisty.

Odmian peklowania jest kilka, w zależności od rodzaju mięsa, lokalnych tradycji czy spodziewanego efektu. Różni się ono również pod względem długości trwania. I tak w przypadku ryb lub drobiu, czyli stosunkowo delikatnych i lekkich mięs, peklowanie trwa kilka godzin, natomiast w przypadku mięs cięższych i bardziej wyrazistych – jak wieprzowina, wołowina czy nawet dziczyzna – może trwać do kilkunastu dni. Niewątpliwą zaletą peklowania jest jego naturalność oraz fakt, że w przeciwieństwie do konserwantów i innych chemicznych środków przedłużających trwałość pożywienia, peklowanie jest całkowicie naturalne, stosowane już od stuleci. Pozwala uniknąć trucia organizmu związkami chemicznymi.

Jeśli idzie o peklowanie, możemy wyróżnić trzy jego najważniejsze odmiany. Pierwsza z nich, peklowanie w solance, polega na umieszczeniu mięsa w specjalnie przygotowanym roztworze, tzw. solance i trzymaniu go w niej w zależności od potrzeby i rodzaju mięsa, nawet do kilkunastu dni. Do przygotowania takiej solanki będą potrzebne:

150 gram niejodowanej soli (to specjalna sól do peklowania, tzw. peklowa) 1
0 gram cukru
1,2 litra wody

Do marynaty można wrzucić również przyprawy wedle uznania. Najczęściej dodaje się: ziele angielskie, kolendrę, czosnek i czarny pieprz.

Z przygotowanej wody odlewamy niepełną szklankę. Do pozostałej części wrzucamy przyprawy, z wyjątkiem soli peklowej i czosnku, i gotujemy ją przez około 12 minut pod przykryciem. W odlanej wodzie należy rozpuścić sól i wrzucić do niej grubo pokrojony czosnek. Kiedy woda z przyprawami skończy się gotować, należy odstawić ją do wystudzenia, a następnie dodać do niej wodę z solą i czosnkiem, tzw. solankę. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy mięso i peklujemy przez nawet 14 dni w temperaturze około 7 stopni.

Inny z rodzajów peklowania wykonywany jest na sucho. Składniki do jego wykonania są takie same. Składniki należy dokładnie ze sobą zmieszać i natrzeć nimi mięso. Długość peklowania również bardzo się waha, jednak w przypadku peklowania na sucho nie powinno wynosić mniej niż 1 dzień.

Ostatnim z rodzajów peklowania jest nastrzykiwanie. Do tego celu wykorzystuje się zalewę, jak w przypadku peklowania w solance, i polega ono na wstrzykiwaniu zalewy bezpośrednio w mięso, szczególnie w przypadku dużych kawałków, które wymagałyby bardzo długiego peklowania.

Znacie inny przepis na peklowane mięso? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPapryka faszerowana mięsem mielonym – przepis
Następny artykułPieczeń rzymska – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here