Kopytka z ziemniaków należą chyba do najprostszych i wyjątkowo tanich potraw, które możemy przyrządzić z ziemniaków. Do ich wykonania będą potrzebne:

1 kg ziemniaków
250 gram półtłustego białego sera
1 jajko
2 szklanki mąki
sól do smaku
bułka tarta
roztopione masło

W pierwszej kolejności należy ugotować ziemniaki, najlepiej w mundurkach, ostudzić, obrać, dodać biały ser i dokładnie rozgnieść. Do dalszej pracy potrzebna będzie wysypana mąką stolnica, na której układamy zmieszane z serem ziemniaki, robimy w nich wgłębienie i wbijamy do niego jajko, wsypujemy przesiane 2/3 podanej w przepisie mąki, sól i zagniatamy ciasto do momentu, gdy składniki dobrze się ze sobą połączą. Resztę mąki dodajemy stopniowo, do chwili uzyskania dającej się pokroić nożem masy.

Z tak przygotowanego ciasta formujemy wąskie wałeczki i kroimy je nożem. Tak zrobione kopytka wrzucamy do gotującej się, lekko osolonej wody i pozostawiamy w niej na około 2 minuty od momentu, kiedy wypłyną na powierzchnię. Kopytka należy zjadać od razu po przygotowaniu, polane roztopionym masłem z dodatkiem podsmażonej na patelni bułki tartej.

Doskonale sprawdza się również podanie kopytek z sosem grzybowym. Do jego przygotowania będą potrzebne:

garść suszonych prawdziwków
2 łyżki masła
1 łyżka oleju roślinnego
1 mała cebulka
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
sól
pieprz
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
odrobina śmietany do sosów

Grzyby dokładnie oczyszczamy, a następnie wkładamy do niewielkiego naczynia i zalewamy szklanką zimnej wody, po czym odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie należy je wyjąć, osuszyć z nadmiaru wody, najlepiej papierowym ręcznikiem, a wodę, w której się moczyły, odstawić, gdyż będzie później potrzebna.

Grzyby kroimy na średniej wielkości kawałki, podsmażamy na rozgrzanym oleju przez około 15 minut, pod sam koniec dodając niezbyt drobno posiekaną cebulkę i smażymy tak długo, aż się zeszkli. Pod sam koniec grzyby doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy całość do średniego rondelka, wlewamy wodę, w której wcześniej moczyły się grzyby, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i gotujemy przez chwilę, by grzyby zmiękły, a część sosu odparowała. Pod koniec, kiedy już zdejmiemy sos z ognia, można dodać do niego posiekaną natkę pietruszki i odrobinę mąki ziemniaczanej, jeżeli jest zbyt rzadki. W ten sposób przygotowanym sosem polewamy kopytka.

Znacie inny przepis na kopytka? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlopsy z mięsa mielonego – przepis
Następny artykułLasagne z mięsem mielonym – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here