Do kotlety jajeczne potrzebujemy sporej ilości jaj, uzależnionej oczywiście od tego, ile kotletów potrzebujemy, ale by zachować proporcje, zaproponuję przepis z 6 jajek. Wtedy łatwo będzie go pomnożyć lub podzielić.

5 jajek musimy wcześniej ugotować na twardo. Poza tym jedno zostawmy surowe. Do tego potrzebna jest jedna czerstwa bułka, którą namoczymy w mleku (potem odciśniemy, potrzeba około szklanki mleka), troszkę masła (łyżka wystarczy), sól, pieprz, szczypiorek i oczywiście bułka tarta do panierowania i olej bądź oliwa do smażenia.

Bułkę namaczamy w mleku. Jajka na twardo ścieramy na drobnej tarce, można je też drobno posiekać. Bułkę odciskamy i dzielimy ją na małe kawałki, tak jak do mielonych kotletów. Cały proces robienia jest zresztą taki sam, jak przy mielonych właśnie. Starte jajka, przyprawy, bułkę mieszamy, dodajemy do nich łyżkę masła i jajko na surowo, tworzymy masę i lepimy kotlety. Jeśli ciasto wyszło za rzadkie możemy dodać tartej bułki, ale pamiętajmy, że jajeczne ciasto jest sporo rzadsze niż mięsne z kotletów mielonych. Kotlety panierujemy w tartej bułce i smażymy – tak, by było podpieczone i złoto – brązowe. Szczypiorek można dodać albo do środka kotletów, albo posypać je nim po wierzchu, już po usmażeniu, w obydwu wersjach jest dobry.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Kotlety z jajek

ok. 6-8 jajek (5-6 gotujemy na twardo, 1-2 surowe)
1 bułka namoczona w mleku i wyciśnięta
ok. 1 łyżka masła
przyprawy (do smaku, na przykład szczypiorek czy pietruszka)
bułka tarta
tłuszcz do smażenia
sól
pieprz

Jajka ogotowane na twardo siekamy i razem z bułką namoczoną w mleku przeciskamy przez praskę. Masę mieszamy z przyprawami, surowym jajkiem, masłem i zielonymi dodatkami. Jeśli ciasto okaże się zbyt rzadkie, dodajemy odrobinę tartej bułki.

Z tak uzyskanej masy formujemy kotleciki, które panierujemy w tartej bułce i smażymy je na rozgrzanej patelni.

  • Krok pierwszy

    sxc.hu

  • Znacie inny przepis na kotlety jajeczne? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZupa meksykańska – przepis
Następny artykułBita śmietana – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here