Do jej przygotowania

1,5 kg młodych bakłażanów,
ponad 0,5 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego lub cielęcego,
2 duże cebule,
3 ząbki czosnku,
ponad 0,5 kg dojrzałych, soczystych pomidorów,
2 łyżki przecieru pomidorowego,
przyprawy (łyżeczka bazylii i oregano),
0,5 szkl. oliwy z oliwek,
pieprz i sól do smaku.

W pierwszej kolejności należy zająć się bakłażanami. Należy je dokładnie umyć, jeżeli nie są młode to również obrać i pokroić na niezbyt grube plasterki. Następnie należy włożyć je do durszlaka lub sitka i posypać je solą. Po około godzinie za sprawą soli bakłażany puszczą nieco soków i pozbędą się swojej charakterystycznej goryczki. Należy je wtedy dokładnie opłukać z soli i osuszyć z nadmiaru wody. W tym czasie na patelni należy rozgrzać oliwę z oliwek, która jest tradycyjnym i obowiązkowym już tłuszczem w greckiej kuchni, układać na patelni plastry bakłażana i każdy z nich smażyć z obu stron na rumiano.

Następnie należy przygotować pozostałe składniki. W tym celu należy sparzyć pomidory, obrać je ze skórki i pokroić na niezbyt małe cząstki odsączając z nadmiaru soku oraz wycinając nasiona. W niewielkim garnku na małym ogniu należy podsmażyć na pozostałej ze smażenia bakłażanów oliwie drobno siekaną cebulkę oraz czosnek.

Kiedy warzywa zeszklą się na oliwie należy dodać do nich rozdrobnione mięso mielone i chwilę smażyć,. Kiedy mięso puści soki, dodać do niego koncentrat pomidorowy oraz świeże pomidory i całość smażyć pod przykryciem na malutkim ogniu przez około 20 minut. Pod sam koniec posolić farsz do smaku, dodać ziołowe przyprawy oraz pieprz.

Następnie należy przygotować sos beszamelowy. Do wykonania sosu beszamelowego

Będzie potrzebne:
4 łyżki mąki,
4 łyżki masła,
3 szkl. mleka,
3 żółtka,
4 łyżki startego twardego żółtego sera,
gałkę muszkatołową oraz pieprz i sól.

W niewielkim rondelku należy rozpuścić masło, dodać do niego mąkę i bardzo energicznie mieszać, aby całość się nie spaliła oraz nie wytworzyły się w niej grudki. Kiedy składniki dobrze się połączą, rondelek należy zdjąć z ognia, stopniowo, cały czas mieszając, wlewać do niego mleko. Kiedy wszystko się połączy z powrotem wstawić rondelek na ogień i cały czas mieszając doprowadzić całość do wrzenia, uważając przy tym, aby nie przywarło do dna. Pod sam koniec do sosu wrzucić starty żółty ser (połowę przygotowanej porcji), doprawić gałką muszkatołową oraz solą i pieprzem, odstawić do wystygnięcia. Kiedy już lekko przestygnie, należy wrzucić do sosu rozmieszane żółtka i dokładnie wymieszać.

Tak przygotowane składniki należy włożyć do naczynia żaroodpornego, w którym będziemy zapiekać musakę. Wcześniej jednak należy wysmarować je masłem i na przemian układać w nim bakłażana oraz mięso, a na samej górze polać przygotowanym i wystudzonym beszamelem. Naczynie należy włożyć do piekarnika nagrzanego do 190 st. C i zapiekać musakę około 10 minut. Po tym czasie należy posypać ją z wierzchu pozostałą częścią żółtego sera i zapiekać jeszcze przez 40 minut w tej samej temperaturze. Po upływie tego czasu, kiedy ser z wierzchu ładnie się zapiecze, musakę wyjąć, pokroić na niezbyt duże kwadraty i podawać jako samodzielne danie, które w zasadzie nie wymaga żadnych dodatków.

Znacie inny przepis na musakę? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKotlety sojowe – przepis
Następny artykułKurczak w sosie śmietanowym – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here