To właśnie chrzan jest głównym składnikiem świątecznego, wielkanocnego śniadania, towarzysząc białej kiełbasie, gotowanej lub pieczonej szynce, czy nawet wielkanocnemu żurkowi.
Poza świętami Polacy spożywają chrzan na co dzień w różnej postaci: tarty na tarce z cienkimi otworami, z ćwikłą – czyli ugotowanymi i startymi buraczkami, jako dodatek do zimnych sosów nadających rybom, mięsiwie i warzywom ostrzejszy smak oraz jako główny składnik gorących sosów świetnie komponujących się z gotowanymi ozorkami.
Do przygotowania sosu chrzanowego na bazie beszamelu będzie potrzebne:
50 g masła
2 czubate łyżki mąki
1 szklanka ciepłego bulionu
1 szklanka mleka
1 łyżka chrzanu
Masło roztopić w rondelku. Wsypać mąkę, dobrze rozprowadzić w maśle, podsmażyć 2-3 minuty, następnie dolać bulion i mleko. Wszystko ze sobą połączyć w kremową masę. Gotować do uzyskania gęstego sosu. Na koniec wmieszać do sosu chrzan i zagotować.
Do takiego sosu można włożyć ugotowane wcześniej ozorki lub białą kiełbasę i chwilkę pogotować w nim mięso.
Dobrze jest dodawać chrzan do sosu tuż przed końcem przyrządzania potrawy, gdyż długotrwałe jego gotowanie odbiera mu ostrość. Przywrócić ją można dodając do sosu tuż przed podaniem odrobinę świeżego chrzanu.
Innym rodzajem sosu chrzanowego, podawanego do gotowanego lub pieczonego mięsa wieprzowego bądź wołowego, jest sos z dodatkiem jabłka. Do jego przygotowania będzie potrzebne:
1 łyżka chrzanu
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka cukru
pół szklanki białego wytrawnego wina
sól
Do garnka wlać wino, sok cytrynowy, wsypać sól, cukier, wkroić obrane i oczyszczone z pestek jabłka. Wszystko zagotować i dusić do miękkości jabłek. Kiedy jabłka się rozpadną i zrobi się z nich mus, wymieszać je z chrzanem. Polać sosem mięso.
Ciekawym i nowatorskim na polskim stole pomysłem sporządzenia sosu jest wymieszanie 1 łyżki chrzanu z 1 rozgniecionym awokado, solą, białym lub czarnym mielonym pieprzem i sokiem z cytryny bądź limonki.
Znacie inny przepis na sos chrzanowy? Podzielcie się nim z nami.