Urządzenia Biofeedback dają osobie podłączonej do czujników informacje o jakiejś funkcji fizjologicznej ich organizmu, na przykład o tętnie, oddechu czy ciśnieniu krwi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników urządzenie przekazuje uzyskane informacje w formie audiowizualnej. Na ekranie wygląda to jak gra komputerowa, która jednak wymaga pewnej koncentracji i skupienia dla uzyskania właściwego efektu.

W przypadku urządzenia Biofeedback EEG chodzi o naukę kierowania własnymi falami mózgowymi tak, by były jak najbardziej zbliżone do obrazu fal prawidłowych. To trochę tak jak z joginami, którzy regulują rytm bicia swojego serca. Ta technika treningu stosowana jest u ludzi z problemami związanymi ze stresem, depresją i nadpobudliwością, a także na przykład u dzieci z ADHD.

Tak naprawdę wszyscy korzystamy z biosprzężenia codziennie. W stresie krew jest pompowana jest przez serce do mózgu. Zbyt duże ciśnienie spowodowane nadmiarem krwi w mózgu powoduje ból głowy. Gdy boli nas głowa – staramy się odprężyć, zrelaksować, odpocząć, by odprowadzić nadmiar krwi z mózgu. Jest to naturalna reakcja. Organizm daje nam znać, a my reagujemy. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, możemy się tego nauczyć przy pomocy biofeedbacku właśnie.

Zastosowanie właściwej techniki relaksacji podczas terapii sprawi, że krew zacznie odpływać z mózgu. Nim jednak przestanie nas boleć głowa – urządzenie pokaże nam, czy idziemy w kierunku relaksacji, czy może w odwrotnym. Z czasem nie będzie nam potrzebne do tego urządzenie, ponieważ nauczymy się to robić tak jak wspomniani wcześniej jogini.

W ten sposób uczymy się, by na zasadzie odruchu bezwarunkowego w momencie, gdy staniemy w obliczu stresu – zastosować wyuczoną technikę relaksacji.
Całą magia tego urządzenia polega na odkryciu, że nasz mózg może nauczyć się nowego sposobu pracy. Zdrowy mózg emituje cztery zakresy fal: alfa, beta, theta i delta. W zależności od naszego stanu jakiś typ fal przeważa. Najlepsza dla mózgu jest przewaga fal alfa (występują one po przebudzeniu i przed zaśnięciem). Trening biofeedback uczy osiągania generowania fal alfa w dowolnym momencie.

Poza Biofeedback EEG istnieją jeszcze inne rodzaje, w tym między innymi:

Biofeedback EMG (ElektroMioGrafia) – regulacja napięcia mięśniowego, stosowana przy leczeniu stresu.
Biofeedback GSR (Galvanic Skin Response) lub BSR (Basal Skin Response) – regulacja elektrycznego przewodzenia skóry, stosowany dla poprawy koncentracji, panowania nad emocjami i relaksacji, a także jako wykrywacz kłamstw.
Biofeedback oddechowy – regulacja rytmu i długości wydechów stosowana u pacjentów z padaczką, chorobami układu oddechowego i krążenia.
Biofeedback temperaturowy – regulacja temperatury skóry, stosowana do treningu relaksu, a także do leczenia niedokrwienia kończyn, chorobie reumatycznej i astmie.

Ciekawy materiał pokazujący działanie takiego urządzenia można obejrzeć pod tym linkiem:

Jakie są Wasze opinie na temat terapii biofeedback? Skorzystalibyście z niej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak być asertywnym w pracy?
Następny artykułCo to jest integracja osób niepełnosprawnych?

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here