Kąpiel perełkowa polega na masowaniu ciała za pomocą pęcherzyków powietrza. Do zabiegu potrzebny jest ręcznik oraz klapki. Osoba poddana zabiegowi zanurza ciało w wannie wypełnionej wodą. Na dnie wanny są otwory, z nich wydobywa się powietrze, które odprowadzone jest z pompy lub butli. Pęcherzyki gazu działają jako bodźce na tkankę skórną, oddziałują na organizm uspokajająco i odprężająco. Temperatura wody wynosi 35-37 °C. Kąpiel perełkowa trwa około 10-20 minut i wykonywana jest dwa albo trzy razy w tygodniu.
Wskazania:
– choroby skórne,
– odparzenia,
– rozstępy, cellulit,
– pobudliwość, nerwica, depresja,
– bezsenność,
– nadwaga,
– wzdęcia,
– wzmożone bądź zmniejszone napięcie mięśni,
– obrzęki,
– zwiększona potliwość stóp,
– słabe ciśnienie oraz nadciśnienie tętnicze,
– zaburzenie krążenia obwodowego tętniczego,
– reumatyzm,
– stany pourazowe,
– choroby zwyrodnieniowe stawów,
– mózgowe porażenie dziecięce.
Przeciwwskazania:
– stan zapalny skóry oraz stany ropne,
– choroby infekcyjne,
– zbyt duże osłabienie organizmu,
– niskie ciśnienie krwi,
– niewydolność krążenia,
– ciąża.
Należy, rzecz jasna, skonsultować się z lekarzem w celu omówienia szczegółów zabiegu ze względu na to, że niektóre choroby, pomimo iż należą do grupy przeciwwskazań, nie muszą stanowić absolutnego zakazu dla kąpieli perełkowej, pod warunkiem jednak, że nie zagrażają one życiu.
Kąpiel perełkowa jest zabiegiem bezbolesnym. Działa na organizm regenerująco i relaksująco. Zmniejsza stres oraz jego skutki, na przykład bóle głowy. Zabieg poprawia samopoczucie. Dodatkowo można użyć olejków eterycznych, w celu zwiększenia działania na organizm.
Próbowaliście kiedyś kąpieli perełkowej? Podzielcie się wrażeniami.