Lewatywę można wykonywać samodzielnie lub poprosić kogoś o pomoc – to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nigdy jeszcze nie robili tego zabiegu. Przy pierwszych lewatywach sporo osób odczuwa zażenowanie – są to normalne reakcje i nie należy się ich wstydzić. Należy mieć na uwadze korzyści wynikające z przeprowadzenia wlewu doodbytniczego – wtedy łatwiej można uporać się z kłopotliwymi uczuciami.

lewatywa jak zrobić sxc.hu

Jak wykonać lewatywę?
– Należy zaopatrzyć się w zestaw do wykonywania lewatywy – w aptekach, sklepach medycznych czy nawet tych z artykułami zielarskimi dostępne są różne rodzaje zestawów. Przy wyborze należy kierować się: wiekiem osoby poddawanej zabiegowi i doświadczeniem wykonującego lewatywę. Dla dzieci najlepsze są gumowe gruszki z miękkiego tworzywa, zakończone kaniulą; osoby dorosłe mogą używać gruszek przeznaczonych specjalnie dla nich, albo zestawów różnej wielkości i różnych kształtów. Absolutnie konieczne jest przestrzeganie zasady: jeden zestaw dla jednej osoby! W jelicie grubym znajduje się pokaźna ilość drobnoustrojów, w tym szczepów chorobotwórczych. Dlatego – żeby zapobiec potencjalnemu przenoszeniu chorób z jednej osoby na drugą – nie wolno korzystać z zestawu do wlewu, którego używał już ktoś inny.

– Osoba poddawana lewatywie powinna przyjąć najdogodniejszą pozycję – tak, by łatwo można było wsunąć do odbytu końcówkę kanki: trzeba przyklęknąć lub położyć się na boku, plecach czy na brzuchu, albo oprzeć się o stabilny mebel.

– Koniec kanki lub odbyt należy nasmarować wazeliną lub neutralnym kremem kosmetycznym. Przed włożeniem końcówki do odbytu należy usunąć z niej powietrze.

– Czystymi palcami rąk rozsunąć delikatnie odbyt i ostrożnie umieścić w nim nasmarowaną końcówkę przyrządu.

– Napełnianie jelita wodą powinno przebiegać wolno i z uwzględnieniem reakcji osoby poddawanej lewatywie. Trzeba uważać, by nie wprowadzać do odbytu pęcherzyków powietrza.
– W czasie napełniania jelita wodą osoba, której wykonuje się lewatywę, powinna zachować spokój, wstrzymać potrzebę oddania stolca i głęboko, równomiernie oddychać.

– Wypróżnienie powinno mieć miejsce nie bezpośrednio po napełnieniu jelita wodą, ale po kilku minutach od wykonania wlewu.

Do wlewu należy stosować jedynie: przegotowaną, lekko ciepłą wodę (o temp. ok. 40ºCelsjusza), lekko ciepły napar z rumianku lub dostępne w aptekach gotowe preparaty.

W jakim celu chcecie zastosować lewatywę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLuteina – działanie, stosowanie
Następny artykułLewatywa – na czym polega?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here