Masaż centryfugalny, inaczej nazywany dostawowym, jest masażem stawów – przeważnie stosowany jest do ich rehabilitacji. Wspomaga trening, rozgrzewkę oraz posiada funkcje regeneracyjnie. Masaż powoduje szybsze gojenie się kontuzji stawów, torebek i więzadeł stawowych. Wzmacnia stawy. Poprawia ukrwienie, dzięki czemu następuje dotlenienie oraz lepsze odżywienie organizmu.

Powierzchnie stawów pokryte są warstwą tkanki chrzęstnej, tak zwaną chrząstką szklistą. Nie jest ona  unerwiona ani ukrwiona. Staw otoczony jest torebką stawową, w ten sposób ochrania wnętrze stawu. Natomiast wewnętrzna tzw. maziówka wytwarza maź stawową zmniejszającą tarcie w trakcie poruszania się stawu. Przyczyną zwyrodnienia jest: nadmiar bądź zbyt mała ilość ruchu, zła dieta, nadwaga, choroby, nadużywanie używek. Wszystko to powoduje zużycie stawów – chrząstki stawowej, i – w efekcie – powoduje ból.

Zabieg wykonuje się po ustąpieniu opuchlizny oraz stanu zapalnego. Masaż ma na celu rozgrzanie stawów, ukrwienie, a także działa rozluźniająco. Nie należy przeprowadzać technik masażu bez środka poślizgowego.

  • Krok pierwszy

    Na początku stosowana jest oliwka bądź mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie. Woda szybko wchłania się w skórę, natomiast mydło posłuży jako środek poślizgowy. Stosowane są techniki: głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie. Następuje ukrwienie. Czas trwania: około 7 minut.

  • Krok drugi

    Na koniec można zastosować ćwiczenia: bierne, czynne, czynno-bierne oraz czynno-oporowe. Ruchy stawów prowadzone są na wszystkich płaszczyznach. Ma to na celu wzmocnienie mięśni po urazie. Czas trwania: około 10 minut.

  • Zabieg centryfugalny wykonywany jest po 10-20 serii. Po 20 zabiegach należy zrobić dwutygodniową przerwę.

    Masaż wspomaga nie tylko w leczeniu stawu, ale i tkanek okołostawowych. Można także zastosować ćwiczenia. Zabieg rozluźnia tkanki okołostawowe oraz wspomaga w wytwarzaniu mazi stawowej.

    Próbowaliście kiedyś masażu centryfugalnego? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż biodynamiczny – działanie, wskazania
Następny artykułLifting bez skalpela – masaż Rosenberga

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here