Zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej, na brzuchu i na plecach, oraz w pozycji siedzącej. Dopuszczalne jest też leżenie na boku. Masaż wykonywany jest ręką, w zależności od tego, po której stronie pacjent odczuwa ból. Jeżeli ból występuje po prawej stronie masujemy prawą ręką, po lewej – masujemy lewą ręką.

W masażu łącznotkankowym, w zależności od warstw, występują trzy techniki zabiegowe:

1. Technika skórna;

2. Technika podskórna;

3. Technika powięziowa.

Masaż powierzchowny wykonuje się, kiedy skóra jest mocno napięta. Na początku, aby uzyskać efekt przemieszczenia się tkanek względem siebie, należy rozluźnić pacjenta. Masaż polega nie na uciskaniu, ale na przesunięciu tkanek. Ma to na celu zmniejszenie, a nawet zniwelowanie napięcia w tkance łącznotkankowej. Sprzyja również w leczeniu chorób narządów wewnętrznych oraz w zaburzeniach pracy tarczycy i chorób naczyniowych.

Niwelowanie zmian w tkance łącznej odbywa się według konkretnej kolejności:

– masaż kości krzyżowej i brzegów kości krzyżowej;

– masaż okolicy stawu krzyżowo-biodrowego i krzyżowego;

– masaż krętarza kości udowej;

– masaż okolicy wyrostków kolczystych do bocznej strony ciała;

– masaż okolic mięśni prostownika grzbietu;

– masaż brzegów łopatki.

Przy masażu kości krzyżowej i stawu krzyżowo-biodrowego mogą wystąpić objawy swędzenia.

Przy opracowaniu łopatki może wystąpić swędzenie oraz bóle głowy.

Podczas kolejnego zabiegu masaż wykonujemy bardzo delikatnie, w efekcie czego niepożądane objawy powinny ustąpić.

Reakcje zabiegowe: pacjent odczuwa pieczenie, wrażenie cięcia. Intensywność odczuć zależy od napięcia tkanek. Może także wystąpić zaczerwienienie okolicy masowanej, a nawet pęcherze, które powinny ustąpić po 24 godzinach.

Oprócz tego osoba masowana doznaje uczucie gorąca, zmniejszenie bólu, rozluźnienie, zmęczenie, senność. Zwiększa się również jej potliwość. Po ponad trzydziesto minutowym odpoczynku pacjent powinien wrócić do normy. Potem może być odczuwane pragnienie, głód i częste oddawanie moczu. Tego rodzaju objawy występują na początkowych zabiegach, które z czasem łagodnieją i zanikają.

Słyszeliście o takim masażu? A może mieliście okazję go przetestować? Dajcie znać, czy przyniósł pożądane efekty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż limfatyczny nóg – jak wykonać? Krok po kroku
Następny artykułMasaż miodem – opis, jak wykonać?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here