Jak w przypadku każdej sztuki, u podstaw leży linia. Może być ona dowolnie długa. Ważny jest fakt, ze ma ona punkty lub też, że możemy te punkty stworzyć. Za pomocą rozciągania lub przemieszczania punktów tworzymy nowe obrazy, figury.

Wykorzystując jeden kwadrat możemy stworzyć cała mapę, a wykorzystując jedna krzywa Beziera – piękny element graficzny do naszego plakatu. Możemy później nadawać obiektom atrybuty: kolory, desenie, faktury, maski, itd.

Grafika wektorowa jest wykorzystywana głównie do tworzenia reklam i jej elementów. Najbardziej przydatna przy tworzenia logo czy Corporate Identity – czyli tak zwanej biblii wizualnych dla firm.

Grafikę wektorową nazywamy również grafiką obiektową, jako że elementem, od którego zaczynamy prace jest prosta figura. Grafika wektorowa obejmuje również zakres czcionek.

Główną cecha grafiki wektorowej jest fakt, iż może być dowolnie rozciągana i realizowana na zarówno małych, jak i ogromnych powierzchniach, bez uszczerbku na jakości. Zmianie ulega wielkość, ale nie jakość wektora.

Operacja przetworzenia wektora w bitmapę jest kilkusekundowa, w druga stronę zdecydowanie bardziej pracochłonną. Konwersję naprzemienną nazywamy trasowaniem.

Zalety grafiki wektorowej:

łatwość skalowania
prostota zapisu
możliwość łatwej modyfikacji zarówno całego obrazu, jak i parametrów czy atrybutów.
mniejszy rozmiar np. od obrazów fotorealistycznych
możliwość zastosowania ploterow
zapis do wersji rastrowej

Programem najczęściej używanym obecnie w agencjach jest Corel Draw lub Adobe Illustrator. Oba mają funkcje, dzięki którym stworzymy „coś z niczego”. Grafika wektorowa daje nam, nieograniczone możliwości „wyżycia” artystycznego. Możemy zbudować cały świat od podstaw, ale też zmodyfikować ten istniejący.

Osobiście uważam, że jeśli chcemy zając się sztuka, mamy potencjał i jesteśmy kreatywni, niekonieczne są nam wielkie zdolności artystyczne, bo właśnie dzięki grafice wektorowej mamy szanse pracować w najbardziej kreatywnym sektorze współczesnego świata.

Zapraszam do innych artykułów, gdzie odkryjecie, co i jak zrobić za pomocą kilku ruchów myszka oraz jak wykorzystać inspiracje dnia powszedniego, by stworzyć obraz.

Jakie są wg Was największe zalety i wady grafiki wektorowej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzycinanie roślin – rodzaje cięć
Następny artykułMuzyka relaksacyjna dla dzieci

Anna Klesse – grafik, fotograf, dziennikarz. Zajmuje się głównie mediami cyfrowymi. Skończyła reklamę wizualną we Wrocławiu oraz Design Mediów w Hagenbergu. Specjalizuje się głównie w pakiecie Adobe, Corel, programach 3D, a także fotografii portret/fashion. Obecnie koordynator wizualny w jednej z londyńskich firm.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Robię to, co kocham – uwieczniam – najlepiej jak potrafię – świat, który nas otacza oraz tworzę nowy świat za pomocą grafiki, sama nadając mu realności. Bardzo cenię fotografię czarno-białą i analogową, jednocześnie nie przeszkadza mi to zajmować się technologiami cyfrowymi. Mówi się, że nasza dusza jest analogowa, a ciało pnie się w stronę techniki. Lubię dbać o duszę. Magią jest postrzeganie ludzi i świata w swój własny sposób i ukazywanie tych spostrzeżeń we wszelakich obrazach.

Zajmuję się zarówno grafiką tworzoną od podstaw, fotomontażami, jak i całością reklamy produktu – począwszy od wizytówek, poprzez broszury kończąc na stronach internetowych i całych kampaniach wizualnych. Wykonuję sesje fotograficzne na zlecenia indywidualne, jak i korporacyjne (mam na koncie 3 wystawy – dwie zbiorowe, jedną własną - 100% kobiecości).

A ponieważ wizualizacja jest teraz wszędzie – bez obrazu nie ma przekazu – zapraszam wszystkich zainteresowanych pomocą lub współpracą do kontaktu. Każda propozycja jest do rozpatrzenia, a problem do rozwiązania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here