Flash nie jest prostym programem, jeśli nie mieliśmy wcześniej z nim do czynienia może być nam trudno zrobić preloader „z marszu”. Program posiada wiele opcji opartych na frazach i równaniach, jako że bezpośrednio może nam zakodować dany element bezpośrednio pod stronę internetowa. Jeśli jesteś początkującym „flashowcem” daj sobie trochę więcej czasu i najpierw opanuj narzędzia, jakie Flash oferuje, dopiero potem zacznij robić to, co potrzebujesz.

Przejdźmy do preloadera …

Preloader ma za zadanie pobranie animacji z Internetu, po to, by przy oglądaniu całość była odtwarzana płynnie, bez czekania na ładowanie animacji.

 • Krok pierwszy

  Otwórzmy Flash, a następnie nowy plik. Warstwę, która istnieje nazwijmy – akcje – dodajmy nowa warstwę i nazwijmy ją – preloader.

 • Krok drugi

  Teraz stwórzmy ujęcie w drugiej klatce – przyciskając klawisz f6. W warstwie ‘preloader’ skopiuj klatkę do klatki drugiej klawiszem F5.

 • Krok trzeci

  W warstwie ‘preloader’ napiszmy frazę, która będzie nam się wyświetlać, np. „ładowanie w trakcie, proszę czekać”.

 • Krok czwarty

  Zaznacz pierwszą klatkę z pierwszej warstwy (akcje) i wstaw do niej akcje:
  if(_root.getBytesLoaded()>=_root.getBytesTotal()) {gotoAndPlay (3);}
  Powyższa fraza porówna nam załadowana ilość bajtów pliku, do którego robimy preloader z ilością rozmiaru całości, a jeśli ilość załadowanych elementów jest większa od rozmiaru animacji – animacja jest odtwarzana.

 • Krok piąty

  Przejdźmy do klatki drugiej w warstwie akcje i wstaw frazę:
  gotoAndPlay (1);

 • Krok szósty

  I ta właśnie krótka komenda zapętliła nam animacje. Taki plik można zapisać i umieścić w Internecie.

 • Czy wykonaliście bez problemu preloader? A może coś sprawiło Wam trudność? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety i wady korepetycji z angielskiego
Następny artykułKoktajl pomarańczowy – przepis

Anna Klesse – grafik, fotograf, dziennikarz. Zajmuje się głównie mediami cyfrowymi. Skończyła reklamę wizualną we Wrocławiu oraz Design Mediów w Hagenbergu. Specjalizuje się głównie w pakiecie Adobe, Corel, programach 3D, a także fotografii portret/fashion. Obecnie koordynator wizualny w jednej z londyńskich firm.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Robię to, co kocham – uwieczniam – najlepiej jak potrafię – świat, który nas otacza oraz tworzę nowy świat za pomocą grafiki, sama nadając mu realności. Bardzo cenię fotografię czarno-białą i analogową, jednocześnie nie przeszkadza mi to zajmować się technologiami cyfrowymi. Mówi się, że nasza dusza jest analogowa, a ciało pnie się w stronę techniki. Lubię dbać o duszę. Magią jest postrzeganie ludzi i świata w swój własny sposób i ukazywanie tych spostrzeżeń we wszelakich obrazach.

Zajmuję się zarówno grafiką tworzoną od podstaw, fotomontażami, jak i całością reklamy produktu – począwszy od wizytówek, poprzez broszury kończąc na stronach internetowych i całych kampaniach wizualnych. Wykonuję sesje fotograficzne na zlecenia indywidualne, jak i korporacyjne (mam na koncie 3 wystawy – dwie zbiorowe, jedną własną - 100% kobiecości).

A ponieważ wizualizacja jest teraz wszędzie – bez obrazu nie ma przekazu – zapraszam wszystkich zainteresowanych pomocą lub współpracą do kontaktu. Każda propozycja jest do rozpatrzenia, a problem do rozwiązania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here