Psychologia Abulia - leczenie

Abulia – leczenie

-

U osoby z zespołem amotywacyjnym trudność zaczynają sprawiać wykonywane do tej pory bez problemu czynności. Wstanie rano z łóżka, przygotowanie obiadu, nauka na egzamin – to tylko niektóre przykłady. Oczywistym jest, że wśród codziennych obowiązków zaczynają pojawiać się zaległości. Chory najczęściej zdaje sobie sprawę z pogorszenia swojego stanu, a efekty – czyli narastające problemy wynikające z zaniedbania wielu rzeczy – przytłaczają go, prowadząc do jeszcze większej rezygnacji.

Badania wykazały, że w porównaniu do osób nadużywających alkoholu, wśród palaczy marihuany problem abulii występuje znacznie częściej, przy czym jej objawy utrzymują się znacznie dłużej po odstawieniu narkotyków, niż alkoholu.

Leczenie zespołu amotywacyjnego jest o tyle trudne, że to chory musi podjąć decyzję (co jest dla niego w tym okresie wyjątkowo trudnym wyzwaniem), że musi otrząsnąć się z marazmu.

Najważniejsze jest podjęcie wysiłku fizycznego – choremu bardzo ciężko powrócić do aktywności po długim okresie „zastygnięcia”. Na początek powinny to być krótkie spacery, np. wyjście z psem na dwór. Z czasem aktywność powinna być zwiększana – dłuższe, intensywniejsze spacery, jazda na rowerze. Powinien on również znaleźć zaufaną osobę, z którą będzie mógł szczerze porozmawiać. Wskazana jest również wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednie leki.

Znacie kogoś cierpiąceo na abulię? Jak sobie radzi? Konsultował się ze specjalistą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kutia – przepis

Kutia jest typowym daniem wigilijnym. Niestety, coraz bardziej zapominanym. W niewielu domach nadal przygotowuje się kutię, która z tradycyjnej potrawy staje się kulinarną ciekawostką.

Korma z kurczaka – przepis

Korma to interesujące danie z kuchni indyjskiej – rodzaj curry przyrządzanego z dodatkiem jogurtu. W zależności od ostrości użytej mieszanki curry, może być bardzo palące, ale także łagodne.

Zobacz też

Jakie są trujące rośliny ogrodowe?

W ogrodzie często otaczamy się pięknymi i pachnącymi kwiatami. Wybieramy je na podstawie barwy kwiatów, pokroju, faktury liści, wysokości. Sadzimy je w różnych częściach ogrodu. Jednak musimy pamiętać, że niektóre gatunki zawierają szkodliwe dla człowieka związki, często trujące.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: