FAS, czyli Fetal Alkohol Syndrome to Zespół Alkoholowy Płodu, objawiający się szeregiem nieprawidłowości fizycznych i psychicznych. Jest efektem spożywania przez kobiety w ciąży alkoholu, który – przenikając przez łożysko – wchłaniany jest przez płód, powodując nieodwracalne uszkodzenia. Mimo wszystko co rusz spotykamy się z opinią, że kobietom w ciąży nie zaszkodzi lampka wina do obiadu, a nawet, że jest wskazana. O dziwo – często źródłem tej wiedzy są lekarze. Każda ilość wypitego przez ciężarną kobietę alkoholu jest szkodliwa dla płodu, bezpieczna dawka nie istnieje. Najczęściej, gdy kobieta dowiaduje się o ciąży, czym prędzej odstawia alkohol. Często dzieje się to jednak zbyt późno.

Spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży powoduje uszkodzenia mózgu, deformacje twarzy i atakuje główne organy płodu. W drugim trymestrze osłabiony zostaje rozwój mózgu, uszkodzone zostają mięśnie, skóra i kości. Spożycie w trymestrze trzecim osłabia rozwój płuc i prowadzi do zaburzeń wzrostu.

Większość dzieci obciążonych tym Zespołem charakteryzuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, trwałe uszkodzenia mózgu i problemy ze wzrostem. Często spotykane są też dysfunkcje wewnętrznych narządów, m.in.: serca i wątroby. Bardzo charakterystyczna jest deformacja twarzy dziecka – szeroko rozstawione oczy, niesymetryczny układ uszu, niskie czoło i źle rozwinięta żuchwa.

co to jest FASsxc.hu

Problemy w zachowaniu, jakie najczęściej występują o osób z Zespołem Alkoholowym Płodu, to: niska samoocena, problemy ze snem, złośliwość, impulsywność, wysoka wrażliwość na dotyk i dźwięki, skłonność do stanów depresyjnych, trudności z organizacją czasu i samokontrolą.

Niestety szkody, jakie powoduje FAS są nieodwracalne. Osoby obciążone tym syndromem nie osiągają dojrzałości w wielu sferach życia, mają problemy z ukończeniem edukacji szkolnej, narażone są na uzależnienia i różne choroby umysłowe. Trudność sprawiają im także próby podejmowania samodzielnych decyzji oraz nawiązywanie relacji z otoczeniem. Ludzi z FAS można jednak usprawniać poprzez odpowiednie działania terapeutyczne. Dzieci muszą być pod stałą opieką dorosłych gdyż, ze względu na swoją łatwowierność i podatność na manipulację, często są wykorzystywane.

Czy uważacie, że picie niewielkich ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne? Jakie jest Wasze zdanie odnośnie okazyjnego picia w ciąży?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułParaliż senny – przyczyny, objawy
Następny artykułJak poprawić pamięć?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here