Człowiek sam dla siebie staje się obcy, wyalienowany, ma wrażenie utraty swojej tożsamości.

Częstymi dolegliwościami, na które skarżą się osoby z derealizacją/ depersonalizacją, są bardzo silne migreny i zawroty głowy. Oba zaburzenia wyróżnić można w przebiegu schizofrenii – chory ma wówczas poczucie utraty kontroli nad samym sobą oraz otoczeniem. Bardzo często towarzyszą również depresji, fobiom czy zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym.

Niestety leczenie objawów tak derealizacji, jak i depersonalizacji jest bardzo trudne. Często zdarza się, że cierpiące na te zaburzenia osoby przystosowują się do sytuacji i nie odczuwają potrzeby, by podejmować jakiekolwiek próby leczenia.

Jako że derealizacja i depersonalizacja mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych, należy udać się do specjalisty, najlepiej psychiatry, w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy.

Należy również wykonać badanie EEG oraz umówić się na spotkanie z lekarzem, w celu otrzymania profesjonalnej konsultacji neurologicznej. Zespół derealizacji-depersonalizacji należy bowiem rozróżnić od zespołu lęku napadowego.

Gdy psychoterapia zostanie podjęta, łączy się ją często z terapią lekami. Popularnym środkiem przepisywanym osobom z depersonalizacją lub derealizacją jest Seroxat, który przedłuża działanie serotoniny. Łagodzi on objawy depresji, natręctw, a także panicznego lęku. Ważne jednak, by leki dobierane były indywidualnie, do potrzeb osoby i tylko w ostateczności.

Czuliście się kiedyś, choćby przejściowo, odrealnieni? W jakiej sytuacji? Jak szybko to minęło? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuchnia japońska – charakterystyka – potrawy, przyprawy
Następny artykułOwoce, warzywa w marcu – jakie kupować?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here