Internet lub bezpośrednie spotkania. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniej grupy wsparcia dla danego chorego. Chodzi tu o to, że depresja występuje w wielu odmianach, a niektóre z nich charakteryzują się lękiem przed grupową formą terapii. Pierwszym krokiem powinno być zasięgnięcie porady lekarza co do odpowiedniej formy wsparcia. Być może dobrym rozwiązaniem okażą się internetowe grupy wsparcia, których członkowie nie spotykają się bezpośrednio, ale jedynie online.

Polecenie psychologa. Choremu na depresję powinno się wyjaśnić, dlaczego grupa wsparcia jest mu potrzebna, najlepiej zaś będzie, jeśli zrobi to psycholog lub psychiatra. Ważne, aby pacjent miał świadomość, że na mityngach nie będzie do niczego zobowiązany. Nie będzie więc musiał nikomu opisywać swojej historii, ani regularnie uczestniczyć w spotkaniach. Jego przynależność do grupy będzie więc całkowicie dobrowolna i on sam będzie decydował, jak bardzo chce się angażować w sprawy grupy.

Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe. Kolejnym krokiem będzie znalezienie instytucji organizującej mityngi grupy wsparcia. W tym celu można się udać do Ośrodka Pomocy Społecznej, przychodni rejonowej, poradni zdrowia psychicznego lub organizacji pozarządowych.

Telefon zaufania. Jeżeli nie możemy znaleźć interesującego nas adresu lub nie chcemy pytać przypadkowych osób, możemy skorzystać z telefonu zaufania dla osób z depresją. Połączenie jest w tym przypadku bezpłatne, a my mamy pewność, że uzyskamy rzetelne informacje. Jest to także dodatkowa okazja do rozmowy na temat naszej choroby lub choroby bliskiej nam osoby.

Uwaga!

Pamiętajmy również, że nie każda grupa wsparcia prowadzi ewidencję swoich członków. W wielu organizacjach tego typu nie ma żadnych zapisów – każdy przychodzi i wychodzi, kiedy zechce. Rolą grupy wsparcia jest wzmocnienie wszystkich pozytywnych emocji i zachowań chorego, a osłabienie myśli destrukcyjnych. Zasadą tego typu spotkań jest brak krytyki zachowania członków, co eliminuje charakterystyczne w depresji poczucie winy. Grupa wsparcia często pełni również funkcję motywacyjną dla osoby dotkniętej depresją.

Znacie kogoś, kto cierpi na depresję? Czy korzysta z grup wsparcia? Czy wiecie, jakie grupy wsparcia działają w Waszej okolicy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziecko partnera/ partnerki z poprzedniego związku – jak ułożyć relacje?
Następny artykułHoroskop dla par – czy się sprawdza?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here