Psychologia Inteligencja emocjonalna w biznesie

Inteligencja emocjonalna w biznesie

-

Od dłuższego czasu wiadomo, że ludzie przy podejmowaniu wyborów kieruje się niemal w 90% swoimi emocjami, nie zaś racjonalną kalkulacją. Ważne jest zatem, by zarówno handlowcy, usługodawcy, jak i menadżerowie potrafili we właściwy sposób wykorzystać swoją wiedzę oraz nabyte umiejętności w relacjach z klientami i kontrahentami. To, jak dobrze będą oni potrafili spożytkować swoją wiedzę, zależy w dużej mierze od ich inteligencji emocjonalnej.

Osoby o wysoko rozwiniętym poziomie inteligencji emocjonalnej (EQ):

– cechuje umiejętność podnoszenia jakości swojej pracy oraz odczuwania z niej satysfakcji,
potrafią rozpoznawać własne emocje i motywować się do działania,
– posiadają zdolność rozwiązywania większości problemów w dość krótkim czasie,
– są wytrwałe w dążeniu do celu, bez względu na odnoszone w trakcie małe niepowodzenia,
– posiadają umiejętność trafnego rozpoznawania emocji innych ludzi,
– optymistycznie spoglądają w przyszłość,
– potrafią stworzyć w czasie pracy atmosferę sprzyjającą pomysłowości.

W dzisiejszych czasach wszystkim zależy na rozwijaniu własnego interesu i spełnianiu się w biznesie. Każdy dąży również do rozwijania swoich umiejętności oraz kompetencji, gdyż to właśnie one są niezbędne do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów.

Rynek pracy jest wymagający, przez co dochodzi do ciągłej rywalizacji pomiędzy pracownikami – każdy chce wykonywać swoje obowiązki lepiej, szybciej i z większą dokładnością oraz satysfakcją – dla samego siebie. Każdemu bowiem zależy na tym, by rozwinąć u siebie ponadprzeciętne zdolności, wyróżniające spośród tysięcy innych potencjalnych pracowników.

Czy uważacie, że inteligencja emocjonalna może mieć wpływ na biznes? Dajcie znać w komentarzu.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa neapolitańska – przepis

Zupa neapolitańska zwana jest też zupą serową, ponieważ zawiera ogromne ilości tego bogatego źródła wapnia i białka. Jest dość kaloryczna i rozgrzewająca, znakomicie nadaje się więc na zimowy obiad. Opiera się ona na bulionie warzywnym.

Chemioterapia – skutki uboczne

W dzisiejszych czasach leczenie nowotworów jest bardzo aktualnym tematem. Wciąż prowadzone są liczne badania i doświadczenia, które pozwoliłyby na udoskonalanie stosowanych metod. Jedną z możliwości leczenia chorób nowotworowych jest chemioterapia.

Zobacz też

Jak zrobić efekt 3D w Corelu?

Corel to najlepszy dostępny program do grafiki wektorowej na rynku. Większość agencji reklamowych na nim bazuje. Chciałbyś zrobić efekt 3d w Corelu? Nic prostszego!

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: