Psychologia Inteligencja emocjonalna w biznesie

Inteligencja emocjonalna w biznesie

-

Od dłuższego czasu wiadomo, że ludzie przy podejmowaniu wyborów kieruje się niemal w 90% swoimi emocjami, nie zaś racjonalną kalkulacją. Ważne jest zatem, by zarówno handlowcy, usługodawcy, jak i menadżerowie potrafili we właściwy sposób wykorzystać swoją wiedzę oraz nabyte umiejętności w relacjach z klientami i kontrahentami. To, jak dobrze będą oni potrafili spożytkować swoją wiedzę, zależy w dużej mierze od ich inteligencji emocjonalnej.

Osoby o wysoko rozwiniętym poziomie inteligencji emocjonalnej (EQ):

– cechuje umiejętność podnoszenia jakości swojej pracy oraz odczuwania z niej satysfakcji,
potrafią rozpoznawać własne emocje i motywować się do działania,
– posiadają zdolność rozwiązywania większości problemów w dość krótkim czasie,
– są wytrwałe w dążeniu do celu, bez względu na odnoszone w trakcie małe niepowodzenia,
– posiadają umiejętność trafnego rozpoznawania emocji innych ludzi,
– optymistycznie spoglądają w przyszłość,
– potrafią stworzyć w czasie pracy atmosferę sprzyjającą pomysłowości.

W dzisiejszych czasach wszystkim zależy na rozwijaniu własnego interesu i spełnianiu się w biznesie. Każdy dąży również do rozwijania swoich umiejętności oraz kompetencji, gdyż to właśnie one są niezbędne do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów.

Rynek pracy jest wymagający, przez co dochodzi do ciągłej rywalizacji pomiędzy pracownikami – każdy chce wykonywać swoje obowiązki lepiej, szybciej i z większą dokładnością oraz satysfakcją – dla samego siebie. Każdemu bowiem zależy na tym, by rozwinąć u siebie ponadprzeciętne zdolności, wyróżniające spośród tysięcy innych potencjalnych pracowników.

Czy uważacie, że inteligencja emocjonalna może mieć wpływ na biznes? Dajcie znać w komentarzu.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ulga prorodzinna po rozwodzie rodziców

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom z tytułu wychowywania i utrzymywania dziecka. Pozwala ona od kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych odliczyć stałe, wskazane w ustawie koszty związane właśnie z utrzymywaniem dziecka. W sytuacji, gdy rodzina mieszka wspólnie, zaś małżonkowie lub rodzice wychowują dziecko mieszkając razem z nim – możliwość dokonania odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej nie budzi wątpliwości. Czy jednak rodzicom, którzy się rozwiedli, nadal przysługuje takie prawo?

Zakupy na raty 0%

To, że zastanawiamy się, czy 0% się opłaca, wydawać się może dziwne. Niestety, wynika to z pewnych niedopowiedzeń czy półprawdy stosowanej powszechnie w świecie reklamy. I jak w każdym tego typu przypadku, lekiem na to, żeby nas nie oszukano jest po prostu dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem i nie danie się naciągnąć na dodatkowe produkty.

Zobacz też

Czy warto zostać harcerzem?

Harcerstwo niesie ze sobą mnóstwo zalet. Tak naprawdę wpływa na całe życie. Po latach, mimo że już się nie należy do harcerzy, pozostają wypracowane pewne cechy i zasady. Zauważmy, że w życiu dorosłym wielu ludzi wspomina, że działało w harcerstwie. Czego więc oni doświadczyli, czego harcerstwo ich nauczyło, że jest dla nich takie ważne?

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: