W sytuacji, kiedy pracownik jest zadowolony ze swej pozycji lub widzi dla siebie perspektywę awansu, będzie starał się wykonywać swoje obowiązki najlepiej, jak tylko potrafi. Często jednak praca bez zastrzeżeń nie przynosi rezultatów, na jakie liczy pracownik (pochwały szefa, premie, wyróżnienia). Z tego też względu pracownicy często decydują się na zrobienie kroku naprzód i starają się zrobić więcej, niż określa to zakres obowiązków w ich umowach.

Efektem tego jest:
– rywalizacja pomiędzy pracownikami,
– pogorszenie relacji wewnątrzgrupowych,
– odczuwanie przez pracowników (jak i często przez pracodawcę) napięcia, złej atmosfery,
– nieświadome zaniechanie przez pracowników mniej ambitnych, codziennych obowiązków, kosztem większych projektów.

Aby zapobiec walce o wpływy, należy podjąć stanowcze działania:

– każdy pracownik powinien mieć jasno określony zakres obowiązków, który nie będzie pokrywał się z obowiązkami innych pracowników w firmie;

– jeżeli w danym dziale lub przy konkretnym projekcie pracują osoby, których obowiązki nakładają się, należy umieścić je w takich miejscach w biurze, by nie siedziały w sąsiedztwie – zapobiegnie to wzajemnemu kontrolowaniu przebiegu pracy, rozpraszaniu i silnej rywalizacji;

pracodawca powinien odbywać z pracownikami rozmowy (np. miesięczne lub kwartalne spotkania podsumowujące przebieg pracy), na których wyrażałby swoją opinię i wysłuchał uwag pracownika. Dzięki temu podwładny wiedziałby, czego może spodziewać się w najbliższym czasie (braku zmian, awansu, zwolnienia, wyróżnienia itp.).

Czy w Waszej firmie dochodzi do rywalizacji o wpływy? Jak radzicie sobie z tym problemem? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechniki negocjacyjne – front wschodni. Jak stosować?
Następny artykułInteligencja emocjonalna w biznesie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here