Niskie poczucie własnej wartości często ma korzenie w naszym dzieciństwie, wydarzeniach z przeszłości. Wystarczy, by ktoś zaszczepił w nas pewien sposób myślenia o sobie, abyśmy rozwijali się w poczuciu, że nic nie potrafimy i nic nam w życiu nie wyjdzie. Trzeba odrzucić jak najdalej te przekonania, gdyż z całą pewnością są one błędne i wyolbrzymione.

Odszukaj problem

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często opisują się słowami: „jestem beznadziejny”, „nic mi się w życiu nie udaje”, „i tak nie ma sensu się starać, bo to zepsuję”. Zastanów się przez chwilę, w jakich obszarach czujesz się dobrze, co lubisz robić, a co sprawia Ci problem. Ważne jest, aby rozgraniczyć te dwie strefy i określić dokładnie, co jest problemem. Dopiero wtedy będziesz mógł rozpocząć pracę nad zmianą.

jak podnieść samoocenęsxc.hu

Nie ma ideałów

Pamiętaj o tym, że nie ma ludzi doskonałych. Każdy popełnia błędy i ma jakieś wady. Ważnym jest, abyś potrafił ze swoich porażek wyciągać wnioski. Nie porównuj się do innych osób. Postaraj się za to spojrzeć na własne osiągnięcia.

Poznaj samego siebie

Nie postrzegaj siebie w kategoriach wad i niepowodzeń. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i rozwijaj je. Nie jest istotne, czy będzie to umiejętność gotowania, szybkiej jazdy na motorze czy pisanie opowiadań – ważne jest, aby dawało Ci to satysfakcję i abyś był z siebie dumny. Traktuj swoje niepowodzenie jako cenne lekcje na przyszłość, a nie porażki.

Pracuj nad sobą i otoczeniem

Jeżeli sądzisz, że obszary, które wskazałeś do zmiany są zbyt skomplikowane, by zmienić je w szybkim tempie, stosuj metodę małych kroków. Np. jeżeli uważasz się za osobę mało atrakcyjną, zainwestuj we fryzjera lub kosmetyczkę. Nie przejmuj się, gdy ktoś Cię skrytykuje – każdy ma przecież prawo do własnego zdania. Jeżeli będziesz pomocny i przyjaźnie nastawiony do innych ludzi, oni odwdzięczą się tym samym.

Zadbaj o swój dobry nastrój

Nie wahaj się sprawiać sobie małych przyjemności. Nagradzaj swoje sukcesy – wypad do kina lub do ZOO ze znajomymi, wyjście na obiad albo kilkudniowa wycieczka z pewnością poprawią Ci humor. Pamiętaj, że najważniejsze to myśleć o sobie pozytywnie i być cierpliwym – praca nad sobą i nad poprawą własnej samooceny wymaga bowiem czasu i systematyczności.

Jakie są Wasze sposoby na wzmocnienie samooceny? Co uważacie za najbardziej skuteczną metodę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułADHD – objawy
Następny artykułJak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here