Sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość jest efektem życiowych doświadczeń, zmagań z okresu dzieciństwa, a także wyposażenia biologicznego. Najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą postawę, jest wychowanie. Zmiana jest w tym przypadku bardzo trudna, gdyż postawa pesymistyczna towarzyszy nam często od wielu lat (od okresu, gdy kształtowała się nasza osobowość).

Sukcesem jest już, że dostrzegamy problem związany z tym nastawieniem i chcemy go zmienić. Przede wszystkim należy pamiętać, że pesymizm nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i stan zdrowia, prowadzi też często do depresji (w tym przypadku zmiana postawy na optymistyczną jest uniemożliwiona).

Aby rozpocząć w swoim życiu jakiekolwiek zmiany, musimy mieć pełną kontrolę nad sobą – realizujmy określone działania. Powinniśmy zacząć od drobnych spraw, w których odniesienie sukcesu nie będzie wymagało bardzo dużego wysiłku (ryzyko poniesienia porażki mogłoby doprowadzić do pogłębienia pesymizmu). Po zakończeniu każdej z nich zaczniemy odczuwać sukces, a sukces oznacza dumę i radość.

Powinniśmy także otoczyć się optymistami – ich stosunek do świata może nam się udzielić, co pomoże spojrzeć na świat z innej perspektywy. Pamiętajmy, że optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia i żyją dłużej, rzadziej zapadają też na choroby zakaźne.

Unikajmy kontaktów z ludźmi, którzy źle na nas wpływają, co mogłoby doprowadzić to do spotęgowania naszych negatywnych emocji. Uczmy się, jaki jest świat widziany oczami optymistów i starajmy się nauczyć od pozytywnie nastawionych ludzi ich podejścia do życia.

Uważacie się za pesymistów? Jak staracie się poradzić sobie z atakującymi Was negatywnymi myślami, wizjami? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak żyć po stracie, śmierci bliskiej osoby?
Następny artykułJak okazać współczucie?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here