Psychologia Jak radzić sobie z upokorzeniem?

Jak radzić sobie z upokorzeniem?

-

Niezależnie od tego, co jest źródłem odczuwanego przez nas upokorzenia, powinniśmy skupić się na jak najszybszej eliminacji tego uczucia. Wprawia nas ono bowiem w zły nastój i przysłania pozytywne zdarzenia.

Przestań o tym myśleć. Im dłużej będziesz rozpamiętywać sytuację, w której zostałeś upokorzony, tym ciężej będzie Ci wyrzucić ją z pamięci. Ciągłe wspominanie i analizowanie zdarzenia może wręcz zakorzenić je w Twoim umyśle.

Zajmij się czymś. Upokorzeniu często towarzyszy gorycz, ale i silna złość. Warto rozładować gdzieś kłębiące się wewnątrz Ciebie pokłady energii. Dobrym rozwiązaniem jest sport, jak jazda na rowerze, pływanie, bieganie, boks itp. Jeśli jednak upokorzenie wiąże się u Ciebie z utratą siły, warto abyś poświęcił trochę czasu na relaks – w tym przypadku nieocenione może być tai chi, joga, masaże itp.

Zafunduj sobie małe przyjemności. Może to być słodki deser, ciepła kąpiel przy świecach czy słuchanie ulubionej płyty. Często te szczegóły dnia codziennego potrafią przywrócić dobry humor, a tym samym pomagają zapomnieć o upokarzającym zdarzeniu.

Zwierz się komuś. Jeżeli mimo wszystko czujesz ciągły niepokój związany z upokarzającym zdarzeniem i czujesz, że chcesz o tym z kimś porozmawiać – zrób to. Czy będzie to rozmowa z zaufanym przyjacielem czy też terapeutą – od Ciebie zależy, z kim chcesz podzielić się swoimi uczuciami związanymi z dręczącym Cię wydarzeniem. Ważne, abyś po rozmowie poczuł ulgę i ukojenie.

Czuliście się kiedyś upokorzeni? W jakiej sytuacji? Jak poradziliście sobie z tym uczuciem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problem z małym biustem – jak mu zaradzić?

Żyjemy w rzeczywistości, która za pomocą mediów rozprzestrzenia ideały i wzorce, do jakich należy dążyć. W ten sposób upowszechniono także wzorzec seksownej kobiety o dużym biuście. Dlaczego jednak duże oznacza lepsze? Czy kobiety posiadające mały biust powinny czuć się niedowartościowane? Czy może spróbować radzić sobie z małym biustem i zaradzić jakoś problemowi?

Jak uruchomić wiersz poleceń DOS?

MS-DOS to przodek systemu operacyjnego Microsoft Windows, który przez wiele lat stanowił integralną część swojego młodszego odpowiednika. Użytkownicy Windows 95, Windows 98 oraz Windows Millenium mogli korzystać z DOS tworząc specjalną dyskietkę startową.

Zobacz też

Butonierka – zasady

Butonierka to nie kieszonka w górnej części marynarki tylko zapięcie na guzik umiejscowione po lewej stronie. Jeśli garnitur ma wyglądać bardzo odświętnie, podkreślać ważną uroczystość, np. ślub, butonierkę można ozdobić.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: