Gdy się śmiejemy, nasze ciało zaczyna drgać. Jest to swego rodzaju „masaż mięśni”, który pomaga się odprężyć i zrelaksować. Pozytywnie wpływa również na jędrność skóry. Podczas śmiechu zwiększa się także ukrwienie organizmu, co sprzyja uwalnianiu się toksyn z ludzkiego ciała.

Kiedy coś nas rozbawi, w naszej krwi zwiększa się ilość hormonów szczęścia – endorfin. Mają one również działanie przeciwbólowe, przy czym ich działanie jest prawie 200 razy bardziej efektywne niż efekty przyjmowania otrzymywanej farmakologicznie morfiny.

Ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie, zaleca się stosowanie terapii śmiechem codziennie, przez około 5 minut. Jeżeli nie potrafimy roześmiać się sami, świetnym rozwiązaniem jest grupowa terapia śmiechem.

Obecnie istnieje ok. kilka tysięcy klubów, których uczestnicy organizują sesje śmiechu grupowego. Terapia ta jest wprowadzana również do polskich szpitali, tym samym przynosząc pacjentom wiele radości i zabawy.

Co myślicie o skuteczności terapii śmiechem? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychologia – dialog wewnętrzny – przykłady
Następny artykułJak radzić sobie z upokorzeniem?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here