Dialog wewnętrzny zdaje się być ludziom potrzebny. Jeżeli pojawia się jakiś problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić lub sytuacja, podczas której nie wiemy jak się zachować, z pomocą przychodzi wewnętrzne „ja”.

Często, gdy coś zdaje się przerastać nasze możliwości, zatrzymujemy się na chwilę, by przemyśleć wszystko, przeanalizować każdy szczegół.

Pytamy i odpowiadamy:

– Co ja tu robię?

– Czego on ode mnie chce i co miał na myśli mówiąc to?

– Jak powinienem się zachować?

– Co czuję, gdy ona jest blisko mnie?

– Czy powinnam powiedzieć to, pomimo iż mogę go zranić?

Dialog wewnętrzny jest także doskonałym sposobem na opanowanie emocji. Często jedynie słowami wypowiadanymi do samych siebie jesteśmy w stanie przywrócić równowagę ciała i umysłu:

– Tylko spokojnie, on nie chciał tego tak naprawdę powiedzieć.

– Opanuj się, bo inaczej będziesz żałować swojej decyzji.

– Zastanów się, czy chcesz to zrobić.

– Oddychaj spokojnie, powoli… Zaraz wszystko będzie jak dawniej.

Dialog wewnętrzny zdaje się zapewniać ludziom harmonię i niejednokrotnie pozwala na wybrnięcie z trudnej czy nieoczekiwanej sytuacji. Warto stosować go, gdy się zdenerwujemy lub jeśli coś jest dla nas niejasne i potrzebujemy większej ilości czasu na przeanalizowanie danego problemu.

W jakich sytuacjach najczęściej ze sobą rozmawiacie? Czy Wam to pomaga? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAfirmacja – co to, co daje, przykłady
Następny artykułNa czym polega terapia śmiechem?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here