Niestety taka wizja sesji terapeutycznej zakorzeniona jest w umysłach wielu osób. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

Na samym początku osoba, która zamierza udać się do psychologa, powinna zorientować się, kto mógłby jej pomóc. Jeśli bowiem ktoś z problemami wychowawczymi uda się do specjalisty od uzależnień, z całą pewnością zostanie skierowany do innego terapeuty. Gdy wybierzemy już odpowiedniego specjalistę, przechodzimy do kontraktu. Polega on na ustaleniu zasad terapii, metod, jakie będą stosowane, częstotliwości i godzin spotkań itp. Jedna sesja terapeutyczna trwa najczęściej ok. 45 minut.

Na początku swojej pracy psycholog skupia się oczywiście na słuchaniu, z jakim problemem przyszedł do niego klient. Nie można oczekiwać otrzymania od razu informacji zwrotnej. Im więcej klient powie, tym lepiej specjalista pozna jego problem i będzie mógł z nim pracować.

Klient nie kładzie się na kozetce, lecz zasiada na wygodnym fotelu lub krześle. Bezpośredni kontakt wzrokowy sprzyja powstaniu więzi terapeutycznej i umożliwia prowadzenie normalnej rozmowy.

Uwaga!

Ważne jest, aby obie strony stosowały się do ustalonego podczas pierwszego spotkania kontraktu. Jego łamanie (opuszczanie spotkań, spóźnianie się itp.) wpływa negatywnie na relację pomiędzy psychologiem i klientem, a także oddala cel, czyli rozwiązanie problemu, z którym dana osoba zgłosiła się do specjalisty.

Czego spodziewacie się po wizycie u psychologa? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak radzić sobie z upokorzeniem?
Następny artykułWolontariat w szpitalu, hospicjum – jak podjąć decyzję?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here