Wolontariusz to inaczej ochotnik, który angażuje swój prywatny czas, by pomagać innym ludziom, bez otrzymywania z tego tytułu honorarium.

Aby być odpowiednio przygotowanym do podjęcia się wolontariatu, nie wystarczy ciekawość czy ochota zrobienia czegoś dla innych, gdy akurat nie mamy ciekawszych zajęć. Ważne jest, aby decyzja o podjęciu takiej pracy była świadoma i przemyślana.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaka forma wolontariatu nas interesuje, gdzie nasza pomoc mogłaby okazać się przydatna. Czy jesteśmy nastawieni na niesienie pomocy zwierzętom czy ludziom, ile czasu możemy na ten cel poświęcić. Bez odpowiedzenia sobie na te pytania, nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji – może się bowiem okazać, że zwyczajnie zabraknie nam czasu lub nie będziemy czuli się spełnieni, co przy tego rodzaju pracy jest jedną z głównych gratyfikacji.

Należy zatem:

– sprawdzić, jaką ilością wolnego czasu dysponujemy;

– w jakie dni moglibyśmy podjąć się wolontariatu;

– czy nasze terminy są ruchome czy też moglibyśmy oferować swoją pomoc w stałych dniach/godzinach (od tego zależny jest charakter wolontariatu);

– przez jak długi czas możemy być wolontariuszami (np. miesiąc, rok);

– czego oczekujemy (satysfakcja, nauka nowych umiejętności przy okazji niesienia pomocy i wsparcia);

– jakie są nasze umiejętności i w jaki sposób możemy pomóc innym (przy uzdolnieniach plastycznych warto podjąć wolontariat w szkole/placówce, jeśli jesteśmy studentami medycyny, warto złożyć ofertę wolontariatu w szpitalach, hospicjach itp.).

Myślicie o wolonariacie, a może już jesteście wolonatriuszami? Co miało wpływ na Waszą decyzję? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygląda wizyta u psychologa?
Następny artykułJak radzić sobie ze zmęczeniem psychicznym?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here