Termin „hipnoza” wywodzi się z greckiego słowa hypnos, oznaczającego sen. Jest to stan pomiędzy snem a jawą, w którym nasza świadomość jest częściowo wyłączona i wyjątkowo podatna na sugestie.

Osoba wprowadzona w stan hipnozy zawsze jest świadoma tego, gdzie się znajduje i co się z nią dzieje. Jeżeli ktoś nie chce, to zwyczajnie nie może zostać zahipnotyzowany na siłę. Konieczna jest również współpraca pacjenta z terapeutą, gdyż pacjent – będący w stanie hipnozy – sam decyduje, czy chce przyjąć sugestię ze strony terapeuty, czy też nie. Może również sam przebudzić się z tego stanu. Udowodniono też, że im osoba inteligentniejsza, tym szybciej wchodzi w stan hipnozy, przy czym ok. 1% całej populacji nigdy nie uległa tej technice – nie wiadomo jednak, jaka jest tego przyczyna.

Milton Hyland Erickson jako pierwszy zastosował hipnozę w klinicznej psychologii i hipnoterapii. Tak zwany „Model Miltona” jest sposobem wprowadzania pacjenta w trans i utrzymywania go w tym stanie przy wykorzystaniu mowy, przy czym nie musi on leżeć z zamkniętymi oczami na kozetce. Wywiad może być zbierany na podstawie zwykłej, luźnej rozmowy – komunikacja bowiem przebiega równocześnie na poziomie świadomym i nieświadomym. Poprzez nawiązanie więzi terapeutycznej, możliwy jest kontakt terapeuty z ukrytymi zasobami ludzkiego umysłu.

Technika hipnozy jest również pomocna w walce z różnego rodzaju bólem i uzależnieniami. Niemniej jednak jej skuteczność jest podważana, szczególnie w przypadku silnych uzależnień, np. od narkotyków. Hipnozę wykorzystuje się też często w kryminalistyce – pomaga wydobyć z umysłu szczegóły wydarzeń, które mogą okazać się pomocne w rozprawach. Jest stosowana również w leczeniu fobii, pokonywaniu niepokoju i gniewu, kontroli wagi, polepszaniu jakości życia lub przy rozwiązywaniu problemów seksualnych.\

jak działa hipnozasxc.hu

Ważną kwestią jest również fakt, że specjalistów obowiązuje tajemnica lekarska. Hipnoza zatem nie może być wykorzystywana przez nich w celu wydobycia z pacjenta jakichś informacji, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu albo pozycji społecznej.

Jakie jest Wasze zdanie na temat hipnozy? Co myślicie o jej skuteczności?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRelacje ojca z synem
Następny artykułPrzyczyny samobójstw wśród młodzieży

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here