Psychologia Lęk przed lekarzami - przyczyny, jak sobie poradzić?

Lęk przed lekarzami – przyczyny, jak sobie poradzić?

-

Najczęściej ludzie boją się specjalistów kojarzonych z bólem, jak dentyści czy chirurdzy. Nierzadkie są przypadki, gdy podczas badania kardiologicznego ciśnienie osoby badanej nagle wzrasta.

Do najczęstszych powodów wzbudzających lęk zaliczymy:

– obawę przed bólem;

– wstyd (przed lekarzem lub spowodowany kłopotliwą dolegliwością);

– strach przez złą diagnozą;

– niechęć do otrzymania recepty (przymus zażywania leków, które mogłyby powodować niepożądane skutki).

Nie ma uniwersalnych zasad, które pomogłyby w zwalczeniu lęku. Wszystko zależy od tego, czym jest on u pacjenta powodowany. Czy ma swoje korzenie w przeżyciu z przeszłości, czy też wyzwalają go raczej obawy przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Z całą pewnością wizyty u jednego, „zaprzyjaźnionego” specjalisty pomogą zmniejszyć lęk i napięcie. Pacjent będzie wiedział już przed wizytą, jakiego kontaktu z lekarzem będzie mógł się spodziewać (czy będzie to spotkanie dość formalne, czy też lekarz jest przyjaźnie nastawiony). To z całą pewnością przyczyni się do decyzji o wizycie w gabinecie specjalistycznym. Równie pomocne może okazać się zażywanie łagodnych, ziołowych środków łagodzących napięcie i stres. Jeśli lęk jest naprawdę silny i istnieje obawa, iż z jego powodu pacjent może całkowicie zrezygnować z kontaktów z lekarzami, wskazana byłaby terapia psychoterapeutyczna.

Uwaga!

Pamiętajmy, że zasięganie porad specjalisty na temat stanu naszego zdrowia jest niezmiernie ważne. Dzięki regularnym kontrolom możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń. Wizyty lekarskie są konieczne, abyśmy możliwie najdłużej utrzymali dobry stan zdrowia.

Odczuwacie lęk przed lekarzami? Czego najbardziej się obawiacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie dania przygotować na Wielkanoc?

W wielkanocny poranek spożywamy tradycyjnie święconkę. To wyjątkowe śniadanie obfituje w produkty, które poprzedniego dnia zanieśliśmy do kościoła, aby zostały poświęcone. W koszyku znalazły się z pewnością zdobione i barwione jajka – symbol życia, pajda chleba, który jest oznaką dobrobytu oraz przypomina zstępującego Chrystusa. Baranek to symbol Jezusa Zmartwychwstałego i łagodności. Wędliny to znak bogactwa, a sól chroni przed zepsuciem.

Jak przetrwać kryzys w związku?

Bez względu na to jak silne łączy was uczucie, jak długo jesteście już parą i jak bardzo jesteście tolerancyjni i ustępliwi, w każdym związku przychodzi kiedyś kryzys. Nie pojawia się on jednak znienacka. Zwykle jest poprzedzony wcześniejszymi, na pozór drobnymi konfliktami, nieporozumieniami czy innymi problemami w pewnym sensie zwiastującymi zbliżające się załamanie w związku. Jednak bez względu na to, w jakim momencie naszego życia pojawia się kryzys i czego dotyczą nasze wątpliwości, należy się nad nim poważnie zastanowić.

Zobacz też

Zupa szczawiowa – przepis

Jest mnóstwo wiosennych zup. Botwinka, jarzynowa ze świeżych, młodych warzyw, marchewkowa z małych, słodkich marchewek… Swój niepowtarzalny, wiosenny smak posiada kwaśna zupa szczawiowa. Jednak nie kupimy szczawiu w supermarkecie. Jest dostępny na ryneczkach i bazarkach lub małych targach tylko wiosną.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: