Jedną z takich chorób XXI wieku jest permareksja. Nazywana jest również jedną z czterech sióstr anoreksji. Obok niej wyróżniamy bowiem ortoreksję, czyli przesadne dbanie o zdrowe odżywianie, megareksję, która dotyka głównie kulturystów, wigoreksję polegającą na obsesyjnym dbaniu o wysportowaną sylwetkę i wreszcie permareksję, czyli silne uzależnienie od bycia na diecie. Polega ona głównie na tym, że chorująca na nią osoba nieustannie, skrupulatnie i bardzo dokładnie wylicza wszystkie zjedzone przez siebie kalorie, wyznacza coraz to nowsze diety i ściśle przestrzega ich zaleceń. I choć choroba ta sama w sobie nie jest groźna, wymaga obserwacji, ponieważ zbyt uboga w składniki odżywcze potrzebne organizmowi dieta może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym także do anoreksji.

Do permareksji doprowadza najczęściej postrzeganie samej siebie jako otyłej, nieatrakcyjnej, brzydszej niż inne kobiety i mającej brzydką figurę. Zaczyna się od niewinnych diet, rezygnacji z tych lub innych pokarmów, kobieta zaczyna coraz większą uwagę zwracać na dzienne spożycie kalorii, aż wreszcie postanawia znaleźć właściwą dla siebie dietę, która skutecznie zwalczy jej problemy i pomoże uzyskać świetną figurę. I to jest zwykle początek choroby. Kolejne wprowadzane diety, choć przynoszą rezultaty, ponieważ są bardzo rygorystycznie przestrzegane, okazują się być niewystarczające i kobieta wprowadza kolejne, rezygnując z następnych składników w swoim codziennym menu. I dopóki jest to wszystko stosowane z głową, rozsądnie i bez przesady, nie dzieje się nic złego, jednak w praktyce prowadzi do tego, że ponad połowa kobiet zaczynających od perkareksji kończy na bardzo niebezpiecznej dla zdrowia i życia anoreksji.

Konieczna w takim przypadku jest regularna konsultacja z lekarzem, który zlecając odpowiednie badania, na ich podstawie oceni, czy diety nie pozbawiły organizmu ważnych dla odpowiedniego funkcjonowania składników, a jeśli tak to jakich. Jednak jeżeli dojdzie już do poważnego uzależnienia od diet, szczególnie jeżeli kobieta traci głowę w trosce o kalorie, konieczna jest wizyta u lekarza psychologa, w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nawet u psychiatry. Bo choć anoreksja, permareksja i inne tego typu choroby to zaburzenia łaknienia, wynikają one z pewnych uwarunkowań psychicznych i właśnie takiej pomocy lekarskiej wymagają.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrendy – Paznokcie – Lato 2010
Następny artykułŁamliwe paznokcie – jak je wyleczyć?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here