Pojawiają się one zwykle w towarzystwie omamów, zwłaszcza słuchowych i innych zaburzeń postrzegania. Względnie niepozorne lub całkiem nieobecne są tu zaburzenia afektu, woli i mowy oraz objawy katatoniczne. Inni sugerują , iż psychoza paranoidalna jest tożsama z zespołem paranoidalnym, tudzież paranoją – w obecnej klasyfikacji ICD-10 zaliczanej zresztądo „ zaburzeń urojeniowych” (F 22.0). Zaburzenia urojeniowe charakteryzująrozwojem pojedynczego urojenia lub zespołu powiązanych ze sobą urojeń o różnorodnej treści. Zazwyczaj utrzymują się one uporczywie, nawet do końca życia.

Najsensowniejszym posunięciem będzie zapytanie lekarza o znaczenie terminu, którego użył do opisu zaburzenia. Jeśli z jakiś powodów nie uzyskamy lub nie zrozumiemy wyjaśnienia pomoże nam sprawdzenie symbolu zaburzenia i rozszyfrowanie jego znaczenia za pomocąwłaśnie ICD – 10. Tajemniczo brzmiący skrót ICD – 10 to po prostu „Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych” (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems), gdzie „10” oznacza dziesiąte wydanie. Dlaczego właśnie tam mielibyśmy sprawdzać? Ponieważ klasyfikacja ta opracowana jest przez WHO (World Health Organization) czyli Światową Organizację Zdrowia i obowiązuje także w Polsce od 1996 roku. Możemy tam znaleźć pod symbolem F 23.3 „Inne ostre zaburzenia psychotyczne z przewagą urojeń” wśród których pojawia się „psychogenna psychoza paranoidalna” (psychogenic paranoid psychosis). Zaburzenia te obejmują ostre zaburzenia psychotyczne, a ich główną cechą kliniczną są „względnie trwałe urojenia lub omamy, które jednak nie uzasadniają rozpoznania schizofrenii (F20.-). Jeżeli urojenia utrzymują się, należy rozpoznanie zmienić na – uporczywe zaburzenie urojeniowe (F22.-)”.

Leczenie zależy od konkretnego zaburzenia psychicznego i zaburzenia zachowania, dlatego najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Myślicie, że ktoś z Waszych bliskich może cierpieć na psychozę paranoidalną, jakkolwiek ją rozumieć? Jakie objawy Was niepokoją? Szukaliście pomocy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychoza – objawy
Następny artykułPsychoza maniakalno-depresyjna – objawy, leczenie

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here