Rodzina Co robić, gdy dziecko unika ojca?

Co robić, gdy dziecko unika ojca?

-

Przede wszystkim trzeba przeanalizować czy wydarzyło się coś, co mogło wywołać zachowania unikowe malucha. Czasem jest to zbyt gwałtowna reakcja dorosłego lub jego nieradzenie sobie z własną złością i emocjami. Może być to związane nie tylko z postępowaniem ojca, ale także innego przedstawiciela świata mężczyzn. Jeśli natomiast tata jest wobec dziecka dobry, czuły i kochany, trzeba wziąć pod uwagę zazdrość malucha o mamę. Tata jest wtedy osobą sprawiającą, że mama nie jest dla szkraba osobą na wyłączność. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby cała trójka czuła się ze sobą dobrze. Istotne jest stwarzanie sytuacji do wspólnego przebywania razem. Wystrzegajmy się czasu spędzanego przed telewizorem, ale wybierzmy się na spacer, do kina lub do zoo. Jak najwięcej wspólnie się bawcie! Ważne, aby mama przedstawiała maluszkowi pozytywny obraz taty. Warto mówić o tym jaki tata jest dobry i kochany, zwłaszcza jeśli to mama spędza ze szkrabem większość czasu, a mąż godzinami przesiaduje w pracy.

Praca często nie pozwala rodzicom spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile by chcieli. Jeśli tata po powrocie do domu czuje się zmęczony i odpuszcza sobie zabawę z maluchem, może zacząć czuć się obco w domu. W weekend trudno będzie nadrobić rodzinne zaległości. Ważne jest, żeby ojciec zaangażował się w codzienne rytuały. Świetną ku temu okazją jest wieczorna kąpiel, czytanie książek, usypianie. Ze starszym dzieckiem trzeba rozmawiać, zjeść razem kolację. Nie zapominajmy o okazywaniu czułości, o przytuleniu i serdecznym uśmiechu. Jeden dzień w tygodniu, na przykład sobota może być czasem szczególnie przeznaczonym na kontakty córki lub syna z tatą. Niech ojciec stara się być fajny, pomysłowy i otwarty. Na ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu wpadnie z pewnością sam szkrab. Zadaniem rodzica jest podążanie za dzieckiem, pokazywanie jak bardzo liczymy się z jego osobą.

Jeśli pociecha unika taty, ważne jest, aby dorosły nie zniechęcał się, ale potraktował to jako pewnego rodzaju wyzwanie. Autentyczne zaangażowanie w życie rodziny jest kluczowe.

Uwaga!

Jeśli mimo starań sytuacja nie ulega poprawie, warto jest zasięgnąć porady psychologa. Być może wskaże on na jakiś aspekt życia rodzinnego, który umknął naszej uwadze.

Jak myślisz, jakie są przyczyny niechęci dziecka do ojca? Co zrobiliście w tej sytuacji?

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Leasing operacyjny a finansowy – porównanie

Obecnie bardzo popularnym sposobem pozyskania przez firmy możliwości używania środków trwałych jest leasing. Ta forma współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest korzystna także dla firm, które chciałyby pozyskać środki finansowe w zamian za użyczenie środków trwałych. W praktyce spotyka się różne rodzaje leasingów, jednak najbardziej rozpowszechnione to leasing operacyjny i finansowy. Co wyróżnia leasing operacyjny? Jakie są podobieństwa i różnice tych dwóch typów leasingu? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Jak robić zdjęcia na Allegro?

Zdjęcia na Allegro robimy tak samo jak reklamowe zdjęcia produktów. Im lepiej sfotografowany przedmiot, tym większa szansa, że ktoś nas od niego kupi.

Zobacz też

Dziecko niepełnosprawne w szkole

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 lutego 2009 r. masz prawo do tzw. wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Ma ono nana celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Wczesne wspomaganie może być organizowane m.in. w przedszkolu, szkole podstawowej, w publicznej i niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w domu rodzinnym.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: