Harmonia między babcią a rodzicami dziecka jest niezwykle ważna. Uznaj, że rodzice maluszka mają prawo do własnych decyzji i postępowania wychowawczego. Jeśli się z nimi w jakiejś kwestii nie zgadzasz, nie narzucaj swojego zdania. Uszanuj ich samodzielność i daj szansę na odnalezienie się w roli młodych rodziców. Narodziny zwłaszcza pierwszego dziecka są trudną sytuacją, nie ma sensu dostarczać dodatkowych źródeł napięć. Zapewnij o swojej obecności w razie potrzeby i nie serwuj stosu porad. Wiele trendów w opiece nad maluszkami (na przykład schematy żywienia) uległo zmianom, choć często korzysta się jeszcze ze starych babcinych metod. Pamiętaj, że nowe nie znaczy gorsze. Wspieraj, nie krytykuj.

Być może omówienia będzie wymagała kwestia twojej opieki nad wnukiem. Nie zapominaj, że szkrab ma do opieki przede wszystkim rodziców. Nie daj zepchnąć na siebie całej odpowiedzialności i zadań opiekuńczych. W razie potrzeby postaw sprawę jasno. Pamiętaj, ze masz swoje życie, własne aktywności. Nie rezygnuj z nich na rzecz wnuka, bo gdy on podrośnie – ty możesz poczuć się niepotrzebna. Wszystko zależy od twojej woli i im wcześniej ustalicie to z młodymi rodzicami tym lepiej.

Spędzając czas z dzieckiem nigdy nie staraj się być lepszą od jego mamy, podważając jej autorytet lub umiejętności. Skup się na „tu i teraz” z wnukiem. Bądź cała dla niego. Baw się, opowiadaj, zachęcaj, pysznie gotuj. Zawsze okazuj zainteresowanie, autentyczne zaangażowanie i gotowość do wysłuchania. Pomóż w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Zachęcaj do podejmowania wyzwań, wzmacniaj poczucie własnej wartości dziecka. Jednocześnie nie zapominaj i wyznaczeniu pewnych granic. Zamiast układu kumpelskiego zachowaj relację babcia-wnuk. W razie potrzeby interweniuj, pokazując i tłumacząc dziecku nieodpowiednie zachowanie.

W późniejszych latach życia wnuka nadal uczestnicz w ważnych dla niego momentach. Bierz udział zwłaszcza w uroczystościach przedszkolnych i szkolnych z udziałem dziadków (np. w obchodach Dnia Babci i Dziadka). Szczególnie wtedy twoja obecność jest mu potrzebna, przecież dziadkowie jego kolegów również  przybędą. Zadbaj też o przebieg niezapomnianych wakacji u dziadków.

Jak myślicie, co jest najważniejsze w relacjach babci z wnukami? Podzielcie się swoimi opiniami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wznieść toast urodzinowy?
Następny artykułRSVP – co to znaczy? Jak odpowiedzieć?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here