Skrót RSVP lub R.S.V.P. to pierwsze litery francuskiego zwrotu „Repondez s’il vous plaît”. Znaczy to, że gospodarz przyjęcia prosi o odpowiedź gości, czyli o potwierdzenie przybycia lub  poinformowanie o nieobecności, jeśli zaproszeni nie mają zamiaru przyjść. Czasem do zaproszenia dołącza się kartkę zwrotną, na której gość wpisuje, czy przyjdzie na przyjęcie, czy nie. W innym przypadku sposób odpowiedź zależy od okoliczności. Jeśli na zaproszeniu podany jest numer telefonu, należy postąpić tak jak sugeruje gospodarz przyjęcia. Powinno się więc zadzwonić do niego i powiedzieć jaka jest decyzja. Jeśli nie ma numeru, najgrzeczniejsza byłaby pisemna odpowiedź. Jeśli zapraszający i zapraszany dobrze się znają, to znaczy są np. rodziną, kolegami, sąsiadami, ustna decyzja też będzie kulturalna.

Osoba, która organizuje przyjęcie powinna jak najszybciej znać odpowiedź gości. Jest to nie tylko wymaganie przez nią dobrego wychowania zaproszonych. Ma także znaczenie praktyczne, zwykle duże spotkania wiążą się ze sporym wydatkiem. Grzecznie byłoby więc jak najszybciej powiadomić gospodarza, aby nie spotkały go przykre niespodzianki (np. zbyt mało miejsc dla gości albo dużo wolnych miejsc, ponieważ zaproszeni nie przyszli). Czasami na zaproszeniu widnieje data, do której gospodarze życzą sobie poznać odpowiedź. Nie należy obrażać się o ponaglanie lub wyznaczanie terminu. Trzeba pamiętać, że zorganizowanie przyjęcia dla wielu gości wymaga dużego wysiłku i wcześniejszego przygotowania.

Litery RSVP nie zwalniają z odpowiedzi przeczącej, to znaczy uprzedzenia o swojej nieobecności. Kiedy organizatorzy chcą, aby tylko w takim przypadku im odpisać, używają sformułowania „regrets only”. Jeżeli odpowiedź będzie odmowna, nie trzeba obszernie tłumaczyć się, ale trzeba poinformować.

co to jest RSVPsxc.hu

Czy wypada zmienić decyzję? Tak, ale należy jak najwcześniej o tym fakcie uprzedzić. Zmiana decyzji, gdy miejsca zostały już wykupione, będzie kłopotem dla gospodarzy. Jeżeli natomiast zamówili dużą liczbę miejsc, wycofanie się z wcześniejszej zgody na zaproszenie, mogłaby zostać potraktowana jak brak szacunku do finansów gospodarzy. Kiedy zmiana decyzji nastąpi dość wcześnie, nikomu nie powinno się sprawić problemu.

Tłumaczycie się z odrzucenia zaproszenia? Uważacie, że to konieczne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak być dobrą babcią?
Następny artykułDlaczego dziecko ucieka z domu?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here