Urodzinowe toasty zwykle łączy się z życzeniami dla solenizanta. Można więc nie tylko przypomnieć o rocznicy urodzin, ale też życzyć pomyślności, radości, sukcesów. Tekst nie powinien być długi, kilka zdań wystarczy. Dobrze zastanowić się, o czym honorowana osoba mogłaby marzyć, ale wspominanie o osobistych sprawach (jeśli takich dotyczyłoby marzenie) jest nie na miejscu. Wówczas lepiej odwołać się do przyjętych formuł.

Tekst toastu może też wyrażać sympatię, życzliwość. W tym przypadku dobrze byłoby wyjaśnić, dlaczego ktoś traktuje inną osobę ze szczególną sympatią. Następnie składa się podziękowanie, nadzieję na dalszą, dobrą znajomość. Wypada też chociaż w jednym zdaniu złożyć solenizantowi życzenia.

Słowa będą podobne, jeśli toast ma uhonorować przyjaciela. Wspomnieć można o długiej znajomości, powiedzieć, czym ktoś zasłużył sobie na szczególne względy. Słowa powinny być jednak cieplejsze i bardziej odwoływać się do przyjaźni niż do zwykłego koleżeństwa.

Kiedy toast wznosi się na cześć bliskiej osoby w rodzinie, przyjaciela, dobrego znajomego, rezygnuje się z dystansu. Jeżeli przemowa dotyczy koleżanki, kolegi lub dalszej rodziny, słowa mogą wyrażać większy dystans, ale bez oficjalnego tonu. Taki jest odpowiedni dla obcych ludzi i takich, z którymi łączą formalne relacje (np. w pracy).

Tekst toastu na cześć urodzin kogoś, z kim nie jest się po imieniu, także wyraża dystans. Słowa powinny więc być oficjalne, bez przyjacielskich zwrotów, życzeń, ponieważ takie byłyby gafą. Wówczas „życzy się panu”, „składa się życzenia pani”. Wygłaszając taki toast, można samemu ułożyć tekst, ale bezpieczniej zwracać się przyjętymi formułami życzeń. Pamięta się również, że urodziny obchodzi pani lub pan, a nie koleżanka albo kolega, nawet jeśli jest są to osoby z tej samej firmy.

jak wygłaszać toastysxc.hu

Kiedy urodziny łączą się z jakimś sukcesem solenizanta, wypada pamiętać również o tej okazji. Powiedzieć można wówczas, że „wraz z serdecznymi życzeniami urodzinowymi wznosi się toast za sukces”. W dobrym tonie byłoby pogratulować. Takie toasty dotyczą zarówno służbowych , jak i towarzyskich relacji.

Czego według Was nie powinno się mówić podczas toastu urodzinowego?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zachowywać się na oficjalnym przyjęciu?
Następny artykułJak być dobrą babcią?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here