Spotkanie w cztery oczy. Przede wszystkim o opiekę nad dzieckiem nie wypada prosić mamy lub teściowej telefonicznie. Powinniśmy umówić się na spotkanie – możemy zaprosić babcię do siebie lub też zapowiedzieć swoją wizytę. Ważne, żeby nie była to rozmowa odbywająca się niejako „przy okazji”. Warto już wcześniej uprzedzić mamę, że chcemy ją zapytać o coś ważnego. W ten sposób zachowamy się taktownie, pokazując, że w pełni szanujemy zdanie babci.

Zagajenie rozmowy. Kiedy już dojdzie do spotkania, nie powinniśmy od razu przechodzić do rzeczy, ale najlepiej zacząć od zagajenia rozmowy. Gdy babcia zapyta o swojego wnuka, nakreślmy ogólną sytuację. Opowiedzmy o naszych planach i zmianie dotychczasowego trybu życia. Babcia dowie się zatem, że mama zamierza wrócić do pracy i zastanawia się nad tym, jak zapewnić dziecku opiekę.

Taktowne zapytanie. Wtedy nadejdzie odpowiedni moment, żeby zadać mamie lub teściowej taktowne pytanie. Jeśli już przejdziemy do konkretów, powiedzmy, jak dokładnie wyobrażamy sobie opiekę nad dzieckiem. Nie zapomnijmy dodać, że babcia jest najbardziej zaufaną osobą, której bez wahania możemy powierzyć swoją pociechę. Wiemy przecież, że przy niej nasze dziecko będzie całkowicie bezpieczne. Jest to osoba, która ma doświadczenie w zajmowaniu się dziećmi i co najważniejsze, kocha swojego wnuka. Najlepiej więc wszystko to powiedzieć mamie, ponieważ są to istotne argumenty, które mogą wpłynąć na jej wybór.

Ustalenie ewentualnych zasad. Jeżeli babcia nie zgodzi się opiekować dzieckiem, musimy uszanować jej decyzję. Jeśli zaś odpowie pozytywnie na naszą prośbę, musimy ustalić dokładne zasady zajmowania się naszą pociechą. Nie możemy obciążać babci nadmiernymi obowiązkami, powinniśmy zatem wspólnie z nią zastanowić się, ile czasu będzie mogła ona poświęcić swojemu wnukowi. Trzeba także ustalić, czy babcia będzie przychodzić do nas, czy też my będziemy przyprowadzać do niej dziecko. Warto również ustalić kwestię ewentualnego wynagrodzenia. Najprawdopodobniej babcia nie zgodzi się na żadną kwotę pieniędzy, trzeba jednak docenić poświęcenie mamy i pamiętać choćby o kwiatach czy drobnych upominkach.

Czy Waszym dzieckiem opiekuje się babcia? W jaki sposób poprosiliście ją o tę przysługę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwrzodzenia podudzi – objawy, leczenie
Następny artykułCo zrobić, gdy dziadkowie nie mówią do dziecka po imieniu?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here