Rodzina Jak przygotować się do wyjazdu do internatu?

Jak przygotować się do wyjazdu do internatu?

-

Funkcjonowanie wychowanków internatu w znacznej mierze jest uzależnione od wychowawców zatrudnionych do opieki nad nimi. Każdy wychowawca przyjmuje określony styl kierowania, zadania i wymagania. Wychowawca jest też osobą, do której zawsze można zgłosić się z wszelakimi trudnościami.

Życie w internacie zależy przede wszystkim od samego wychowanka, od jego cech osobowościowych, komunikacji z innymi, umiejętności nawiązywania relacji społecznych czy zdolności adaptacji do nowych warunków. Przetrwać pomaga na pewno grupa, podobnie odczuwana tęsknota za domem, zbliżone trudności.

Zanim jednak nastąpi poczucie wspólnoty, współdziałania i współodpowiedzialności, trzeba będzie w pierwszej kolejności nawiązać kontakty. Dla osób nieśmiałych, wycofanych, zamkniętych w sobie nie będzie to łatwe. Nie jest jednak powiedziane, że trzeba zawojować od razu cały internat. Najważniejsze jest nawiązanie życzliwych relacji ze współtowarzyszami z pokoju. Trzeba będzie ustalić wspólne sprawy. Warto inwestować czas i energię na stopniowe nawiązanie znajomości. Internat jest odpowiednikiem domu i trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby czuć się w nim dobrze. To miejsce, do którego będzie się przychodzić po wyczerpującym dniu w szkole, żeby odpocząć, odrobić lekcje, zjeść i wyspać się. Przyjaciele z internatu są zwykle najbardziej dostępnymi osobami, z którymi można podzielić się zmartwieniami i radościami.

Żeby ułożyć sobie funkcjonowanie w internacie, dobrze jest angażować się w jego działanie – w wypełnianie prostych zadań i obowiązków, ale też we wspólne zajęcia, spotkania i zabawy. Ważne jest wypracowanie w sobie dobrego podejścia – nie traktowanie życia w internacie jako konieczności (choć zwykle tak jest), ale jako przygody, ciekawego doświadczenia i okazji do zbudowania trwałych przyjaźni. Trzeba myśleć pozytywnie, skupiając się jednocześnie na celu, dla którego zamieszkało się w internacie, czyli nauce.

Czy chcielibyście zamieszkać w internacie? Dajcie znać w komentarzu.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co można krochmalić?

Krochmal nie jest wynalazkiem XXI wieku, dziś raczej jest rzadko stosowany. Jednakże nasze babcie z krochmalenia uczyniły prawdziwą sztukę, więc może warto skorzystać z ich doświadczenia?

Od czego zależy wysokość emerytury?

Obliczenie wysokości przyszłej emerytury jest dosyć skomplikowane i zależy od kilku czynników. Na szczęście opracowanych zostało wiele narzędzi tzw. kalkulatorów emerytalnych, które pomagają w dokonywaniu obliczeń.

Zobacz też

Kto to jest konsument i jakie są jego prawa?

Konsument jest stroną umowy, którą prawo stara się szczególnie chronić – traktując jako stronę słabszą w kontaktach z przedsiębiorcami. Skoro działalność przedsiębiorcy nastawiona jest głównie na osiąganie zysków, należy przyjąć, że w jego interesie nie leży troska o drugą stronę umowy. Kto i kiedy jest przez prawo uznawany za konsumenta? Czy każda osoba robiąca zakupy może być traktowana jako konsument?

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: