Wiadomość o homoseksualizmie dziecka jest dla rodziców zawsze wielkim szokiem. Niestety często dorośli odbierają młodego człowieka jako „dziwoląga”. Rodzice, żyjąc przecież w związku heteroseksualnym, zastanawiają się czy nie popełnili wobec córki lub syna jakiegoś błędu. Uporczywie starają się znaleźć przyczynę odmienności. Zdarza się, że poszukują przyczyny, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Odbierają homoseksualizm jako chorobę, którą trzeba zwalczyć. Tymczasem odmienność seksualna nie jest chorobą i nie można na nią wpływać. Zdarza się jej ukrywanie, udawanie, że to nie ma miejsca, ale są to działania prowadzące donikąd. Nie można tak po prostu wyzbyć się skłonności seksualnych.

Co może zrobić rodzic w sytuacji, gdy córka ogłasza, ze jest lesbijką, a syn gejem? Spróbujmy zachować spokój, a jeśli jesteśmy wzburzeni, lepiej jest odczekać z rozmową. Rozzłoszczeni i poirytowani możemy powiedzieć coś, czego dziecko nigdy nie wybaczy, a czego my sami możemy potem żałować. Uprzedźmy nastolatka, że chcemy z nim porozmawiać, ale że teraz to nie jest dobry moment, że musimy ochłonąć.

Pomyślmy w jak trudnej sytuacji jest nasza córka lub syn. Przyznanie się do innej orientacji seksualnej – także przed sobą samym – jest ogromnym stresem. Być może młody człowiek dopiero szuka dla siebie miejsca, a próby homoseksualne są tylko próbą poszukiwania siebie, pewnego rodzaju doświadczeniem. Brak akceptacji najbliższych, ich drwiny i wyzwiska mogą załamać nastolatka. Nie dopuśćmy do tego mimo naszych złych odczuć. Pamiętajmy, że nadal to jest nasze dziecko. Może nie chce lub nie może iść ono drogą, którą sobie wymarzyliśmy, ale nadal jest córką/synem. Wyrzeczenie się łączących relacji rodzinnych jest chyba najgorszą rzeczą, jaka w tej sytuacji może spotkać nastolatka z naszej strony. Bez akceptacji dziecko nie będzie się czuło dobrze samo ze sobą ani z innymi.

Musimy sami w sobie przepracować lęk przed odrzuceniem nas przez najbliższe otoczenie. Z pewnością nie będzie łatwo, ale jeśli rodzic nie udzieli wsparcia dziecku, to gdzie ma ono szukać pomocy? Jeśli sytuacja zdaje się przerastać rodziców, nie potrafią oni poradzić sobie z wyrzutami czy z rozczarowaniem, można skorzystać z pomocy psychologa lub znaleźć dla siebie grupę wsparcia.

Podejrzewaliście, że syn może być gejem czy sam się do tego przyznał?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega kształcenie integracyjne?
Następny artykułCo robić, gdy dziecko pije alkohol?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here