Rodzina Relacje matki z córką

Relacje matki z córką

-

Relacja z mamą jest dla córki najwcześniejszą i najważniejszą w jej życiu. Łączy je wyjątkowa więź zbudowana na silnym fundamencie – dziewięciu miesiącach wspólnie spędzonych w jednym ciele. Wzajemne przywiązanie bazuje na gotowości do zaspokajania potrzeb i zapewnianiu poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście prawdziwa relacja może kształtować się w oparciu o autentyczną akceptację przez matkę ciąży i macierzyństwa. Jawne lub ukryte nieprzyjmowanie nowego życia od samego początku daje maleństwu sygnał, że jest niechciane. Dobrze, jeśli z czasem pojawia się czuła miłość wobec dziecka. Jeżeli to nie następuje, niezmiernie utrudnione będzie późniejsze zbudowanie głębokiej więzi. Relacje matek i córek zazwyczaj naszpikowane są silnymi emocjami. Dodatkowy brak wypracowanego kontaktu uniemożliwia wzajemne zrozumienie.

Mimo najgłębszej relacji na świecie, jaka łączy kobiety z ich córkami, często dochodzi do spięć i nieporozumień. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością wiele zależy od emocjonalnego spostrzegania świata. O ile ojcowie nie są raczej wylewni, o tyle mamy mówią dużo i uczuciowo. Uczestnictwo w życiu mamy pozwala nawiązywać głębsze relacje, z drugiej jednak strony może przytłaczać. Dziecku czy nastolatce niekoniecznie potrzebne jest obcowanie ze wszystkimi matczynymi problemami, gorszymi nastrojami czy humorami. Chcąc tworzyć relacje partnerskie, mamom zdarza się zapominać o wrażliwości i pewnej słabości psychicznej młodych osób. Przecież nastoletnia córka ma też wiele własnych zmartwień i trudnych emocji.

Dobre relacje matek i córek powinny opierać się na stopniowym, ale odważnym wprowadzaniu dziewczyny w świat kobiecości. Mama jest najlepszym przewodnikiem, jednak nie może narzucać swojego zdania, wizji życia czy oczekiwań. Więź musi opierać się na wzajemnym zaufaniu i akceptacji, nie na realizacji idealnych założeń. Każda kobieta powinna uczyć córkę samodzielności. Mama i córka muszą mieć prawo do swoich własnych indywidualnych światów. Chodzi więc o bliskość, ale nie o nadopiekuńczość, o wolność w wyrażaniu zdania, nie o tłamszenie. Na pewno nieraz dojdzie do zgrzytów, ale tak już jest w relacjach matki – córki.

Jakie są Waszym zdaniem najlepsze sposoby na zbudowanie silnej więzi między matką a córką?

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji?

Nie wszystkie dzieci rozwijają się książkowo. Normy na każdym etapie życia są ogólnymi wskazaniami prawidłowego rozwoju. Często jednak zachodzą odchylenia wymagające podjęcia dodatkowej pracy. W takich przypadkach nierzadko zachodzi potrzeba rehabilitacji.

Jak zrobić teksturę w Photoshopie?

Ustawianie tekstury jest łatwiejsze niż instalacja czegokolwiek. Dokładnie dwa przyciski i gotowe!

Zobacz też

Kim jest sommelier?

W czasach współczesnych obserwować możemy powstawanie wielu nowych zawodów, które mają związek z postępem technologicznym. Zdawałoby się również, iż pośród nich również praca sommeliera jest zajęciem stosunkowo nowym. Nic bardziej mylnego! To francuskie słowo, które oznacza osobę wykwalifikowaną w kwestii win, ma przecież swój staropolski odpowiednik w zawodzie podczaszego.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: