Specyfika bankietów niemieckich, które należą – jak widać – do przyjęć oficjalnych i obowiązuje na nich strój wieczorowy, nie wymaga jednak rozbudowanych na szeroką skalę przygotowań i wielu wysiłków obsługi Zazwyczaj wystarczy, gdy jeden kelner obsługuje od dwunastu do piętnastu konsumentów. Pierwszym zasadniczym zadaniem obsługi jest przygotowanie stołów bankietowych. Ich rozstawienie powinno maksymalnie ułatwiać gościom spożywanie posiłków, a także powinno pozwolić na swobodne przemieszczanie się zarówno obsłudze, jak i uczestnikom przyjęcia. Należy zatem wziąć pod uwagę przy rozstawie takie czynniki jak kształt sali, liczbę osób, oświetlenie, odległości od ściany.

Na stołach znajdować mają się wszystkie potrawy serwowane na zimno, a także napoje – zarówno bezalkoholowe, jak i alkoholowe. Nakrycie stołów, przy których głównie toczy się cała akcja bankietu typu niemieckiego, są zatem niezwykle ważnym elementem. Bardzo często dania oraz napoje stanowią bowiem element dekoracji. Standardowym materiałem, który służy do nakrywania stołu jest przy tego typu okazji biała flanela. Dzięki niej wyciszane są wszelkie odgłosy przesuwania sztućców czy naczyń. Inne elementy, które mogą posłużyć za dekoracje to świeczniki, cięte kwiaty w wazonach czy tace z owocami.

Jeśli idzie o posiłki, to przygotowywane są one w kuchni, a następnie serwowane przez kelnerów: najczęściej podaje się wyporcjowane zupy w bulionówkach, gorące przekąski, również wyporcjowane dania główne (na talerzach porcelanowych bądź drewnianych) oraz desery. Nie istnieją specjalne zasady dotyczące menu na bankiecie typu niemieckiego. Ważne jest, by przestrzegać kolejności podawania poszczególnych posiłków i aby posiłki te były urozmaicone oraz odpowiednio do siebie dopasowane. Obecność obsługi na sali bankietowej ogranicza się przede wszystkim głównie do serwowania i do sprzątania ze stołu.

Uwaga!

Metoda niemiecka jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy gospodarzom zależy na uczynieniu spotkania bardziej kameralnym.

Byliście kiedyś na przyjęciu, gdzie podawano do stołu według metody niemieckiej? Jak to się sprawdziło?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBankiet – metoda francuska
Następny artykułJak malować paznokcie do pracy?

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here