Odległość, w której trzymamy innych ludzi to sprawa indywidualna. Niektórzy są bardziej bezpośredni, szybko nawiązują rozmowę, lepiej przełamują bariery. Inni są mniej otwarci, a nawet zamykają się w sobie, wpuszczając na „swoje terytorium” tylko bliskie osoby. Dystans w rozmowie dotyczy zarówno spotkań towarzyskich, jak i oficjalnych. W obydwu przypadkach zasady są podobne. Jeśli nie chcemy być natrętni, musimy szanować indywidualny dystans każdego z naszych rozmówców.

Pamiętajmy, że zbyt szybkie przekonywanie nieśmiałej osoby, zwłaszcza kobiety, nie tylko jest przejawem złego wychowania, ale też może wzbudzić trwałą niechęć. Zasada jest taka, że to kobieta decyduje o tym, jaką odległość chce zachować. Panie muszą oczywiście zachować umiar jeśli mężczyzna nie życzy sobie zbytniego spoufalania się. Zasady savoir-vivre’ u przekonują, że skrócenie dystansu to decyzja, a nie przymus.

Indywidualny dystans to istotna kwestia, gdy rozmawiają ze sobą ludzie w różnym wieku. Dobre maniery nakazują pozostawić decyzję starszej osobie ze względu na szacunek należący się jej z racji wieku. Oczywiście zbytnia poufałość starszych może wzbudzić negatywne emocje młodszych. W takim przypadku można zwrócić uwagę w sposób stanowczy, ale kulturalny.

Jeśli rozmawiamy (np. w pracy) z osobą na wyższym stanowisku, pamiętajmy, że ewentualne skrócenie dystansu należy do niej. Zbyt natrętna próba nawiązania koleżeńskich relacji z kierownictwem raczej zakończy się zwiększeniem odległości.

Jaką przestrzeń zachować? Najczęściej dystans pomiędzy obcymi dla siebie ludźmi to około 0,5 do 1 metra. Tyle wystarczy, żeby nawiązać i prowadzić rozmowę bez zbytniego naruszania tzw. „strefy intymnej” przeznaczonej dla najbliższych, do których mamy zaufanie – rodziny, partnerów, przyjaciół. W tej odległości przeważnie rozmówca czuje się bezpiecznie, rozmowa może toczyć się swobodnie. Trudno jednoznacznie określić kiedy zachować przestrzeń jednego metra, a kiedy można zbliżyć się na odległość pięćdziesięciu centymetrów, ponieważ zależy to od sytuacji i od osoby, z którą prowadzi się dialog. Oczywiście niektórzy wymagają większej odległości lub zgadzają się na mniejszą.

Czy zdarzyło się, że ktoś podczas rozmowy naruszył Waszą przestrzeń? Jak wtedy zareagowaliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak opowiadać dowcipy w towarzystwie?
Następny artykułCo to jest dystans intymny?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here