Podczas spotkań towarzyskich zasady wydają się łatwiejsze, najczęściej są wyczuwane intuicyjnie lub odruchowo przestrzegane. Dobre wychowanie wymaga przepuścić kobietę w drzwiach, pozwolić najpierw usiąść starszej osobie. Gdy w towarzystwie znajdzie się kilka pań lub więcej niż jedna starsza osoba, obowiązuje precedencja ze względu na wiek. Z największym poważaniem traktuje się najstarszą damę i najstarszego mężczyznę, oczywiście pamiętając także o szacunku do pozostałych osób.

Jeśli w otoczeniu znajdziemy ludzi w tym samym wieku, ale z różnymi tytułami naukowymi lub szlacheckimi, pierwszeństwo należy się temu, kto posiada najwyższy tytuł lub największe osiągnięcia (naukowe, ale też np. patriotyczne).

W Polsce przeważnie wiek dominuje nad tytułem nadanym ze szlacheckiego urodzenia, ale w niektórych krajach nie jest to już takie oczywiste. Są narody, które bardzo mocno cenią szlacheckie herby.

dobre zachowanie pierwszeństwophotoxpress.com

Jeśli przedstawiamy komuś znajomą parę jako małżonków, wymieniamy ich razem (np. Państwo Nowakowie). Jeżeli natomiast zapoznajemy ich z imienia, najpierw przedstawia się kobietę, a potem jej męża. Ostatnia zasada obowiązuje także w stosunku do ludzi, będących przyjaciółmi, narzeczonymi lub po prostu pozostających w relacjach koleżeńskich.

Uwaga!

Etykieta, dotycząca precedencji, komplikuje się w przypadku spotkań służbowych. Tu wiek, płeć nie mają już tak wielkiego znaczenia. Najważniejszą osobą jest człowiek na najwyższym stanowisku, po nim następują kolejni według hierarchii. Znaczy to, że najpierw wita się osobę zajmującą ważniejsze stanowisko, a dopiero potem jego zastępcę lub innego pracownika na niższej posadzie. To samo dotyczy przedstawiania, przemawiania, zajmowania przez miejsca przy stole i pozostałych oficjalnych sytuacji. Pierwszeństwo przestrzegane z uwagi na wiek lub płeć stosuje się, gdy osoby zajmują jednakowo ważne stanowiska albo pracują na takiej samej posadzie.

W pracy precedencja służbowa może mieszać się z towarzyską, kierownik określonej grupy podwładnych nie musi być kierownikiem osób, np. w innym oddziale przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji obowiązuje pierwszeństwo przestrzegane w relacjach towarzyskich.

Czy w codziennym życiu przestrzegacie zasad precedencji? Czy uważacie je za słuszne?Podzielcie się swoimi opiniami w tym względzie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się nie witać?
Następny artykułCo to jest proksemika?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here