Chcąc zapalić papierosa, należy zapytać osoby towarzyszące, czy nie mają nic przeciwko temu. Głosy sprzeciwu powinny być uszanowane. Bardzo niekulturalne jest zmuszanie niepalących dla wdychania dymu z papierosa. Dobrze uświadomić sobie, że wśród nich mogą być chore osoby, którym wdychanie dymu zaszkodzi. Jeśli ktoś pomimo tego musi zapalić, najlepiej będzie, jeżeli opuści pomieszczenie i wróci po wypaleniu papierosa.

Kiedy wszyscy w towarzystwie palą, savoir-vivre podkreśla, że to mężczyzna pomaga kobiecie zapalić papierosa, w żadnym wypadku odwrotnie. W tej sytuacji panowie najpierw wstają, a potem przykładają zapalniczkę do tytoniu towarzyszącej osoby. Kiedy zapala się papierosy kilku osobom, właściciel zapalniczki ostatni używa jej dla siebie.
Co równie ważne, nie pali się papierosów przy jedzeniu. Dopiero po posiłku można włożyć tytoń do ust. Unoszący się dym byłby nieestetyczny i psułby smak potraw.

Nie należy szukać zapalniczki, trzymając papierosa w ustach, wygląda to niezbyt elegancko. Ta zasada w szczególności odnosi się do pań, szukających zapałek w torebkach. Papieros wyjęty wcześniej, powinien być trzymany w ręce. Najlepiej jednak, jeśli najpierw znajdzie się zapalniczkę, a dopiero potem opakowanie tytoniu.

Dla niektórych wyjątkowo niemiły jest widok kobiety palącej papierosa. Dawniej damy nie paliły tytoniu, tylko kobiety lekkich obyczajów miewały ten nałóg. Czy się to paniom podoba, czy nie, niektórzy wciąż mają takie skojarzenie. Mimo to obrażanie kobiety, zapalającej papierosa jest nie na miejscu. Jeśli jednak ktoś zwróci uwagę na swoje odczucia w kulturalny sposób, grzecznie byłoby to uszanować.

Mężczyźni także powinni zastanowić się jak odbiorą ich niepalące kobiety. Zapalanie papierosa w towarzystwie kogoś, kto nie ma takiego nałogu, jest przejawem złego wychowania (szczególnie w towarzystwie kobiety). Zmusza się w ten sposób do wyrażenia zgody na palenie, czego savoir-vivre nie dopuszcza.

Uwaga!

Zapalenie papierosa przy dziecku nie powinno mieć miejsca. Trudno bowiem wymagać, aby nie paliło, samemu dając zły przykład. Zmuszanie dziecka do wdychania dymu to przejaw braku szacunku do dziecka, jego wychowania i zdrowia.

Co uważacie na temat tych zasad? Stosujecie je w praktyce?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy wypada iść na studniówkę bez partnerki?
Następny artykułJak palić w towarzystwie?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here