Savoir-vivre Jak napisać skargę?

Jak napisać skargę?

-

Pisanie skargi zaczyna się tak jak pisanie podania. Najpierw po prawej stronie wpisuje się datę. Na środku kartki wpisuje się nazwę i adres instytucji, do której adresuje się skargę. Przy lewym rogu zamieszczona musi być informacja kto kieruje swoje pismo, czyli imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Zgodnie z drugim wzorem pisania skarg, dane nadawcy można wpisać pod nazwą instytucji, będącej odbiorcą pisma.

Treść zaczyna się od wyjaśnienia, na co ktoś się skarży. Nie trzeba zamieszczać dużej liczby informacji. Wystarczy jedno lub dwa zdania. Po nich uzasadnia się swój punkt widzenia, opisując sytuację, która miała miejsce. Pisać należy zwięźle, umieszczając tylko istotne informacje. Skarga nie może być zbyt długa dlatego rezygnuje się z niepotrzebnych wiadomości.

Styl pisania powinien być taki jak innych formalnych dokumentów, czyli uprzejmy i na dystans. Zbyt swobodny styl nie będzie dobrze świadczył o wychowaniu nadawcy. Zachować należy kulturalny ton, nawet jeśli ponoszą emocje. Skarga nie może zawierać nieuprzejmych słów, inwektyw i gróźb. Trzeba pamiętać, że obraźliwe sformułowania mogą być powodem do wytoczenia procesu przeciwko osobie, która je napisała. To samo dotyczy grożenia innym.

Jeżeli na korzyść skarżącego przemawia prawo, można podać przepisy, będące po jego stronie. Co ważne, muszą być tylko informacją, w żadnym wypadku nie mogą stać się słowami groźby. Istotne, że wiadomości, będące plotkami nie brzmią wiarygodnie. Składanie skargi na podstawie pomówień, niepewnych informacji, wyglądać będzie niepoważnie.

pisanie skargi zasadysxc.hu

Ważne, że według savoir-vivre’ u skarga nie może być próbą zaszkodzenia komuś, zniszczenia jego reputacji, rozpuszczenia plotek i fałszywych oskarżeń. Skarga to raczej wyjaśnianie sytuacji, motywowanie, dlaczego ktoś czuje się pokrzywdzony. Nie należy wyrażać swojej opinii na temat osoby, firmy lub instytucji, na którą się skarży. Trzeba jedynie konkretnie opisać fakty.

Na końcu skargi składa się odręczny podpis. Według savoir – vivre’ u taki wyraża szacunek do adresata i uwiarygadnia piszącą osobę. Komputerowy podpis, zgodnie z etykietą, nie jest właściwy zarówno do oficjalnych pism, jak i nieformalnych listów.

Czy zdarzyło się Wam pisać kiedyś skargę? Czego dotyczyła?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak używać chusteczek do nosa?

Chusteczki do nosa papierowe lub wykonane z materiału, pięknie zdobione lub proste. Reguły używania wydają się oczywiste, a mimo to spotykamy się z sytuacjami, gdy właściciel chusteczki nie zachowuje się w sposób zgodny z zasadami savoir-vivre.

Jak rozwiązywać konflikty w rodzinie?

Konflikt z reguły jest nieprzyjemny dla obu stron. Często jednak okazuje się korzystny, ponieważ rozwiązania trudnej sytuacji, pokazania problemu i nazwania go. Konflikt prowadzi do zmian niezbędnych do rozwoju w relacjach międzyludzkich. Unikanie go nie jest dobrą strategią na dłuższą metę.

Zobacz też

Choroby pasożytnicze – objawy

O chorobach pasożytniczych mówimy wówczas, kiedy jeden organizm zamieszkuje inny, żywiąc się i wzrastając w jego wnętrzu. Organizm, który stanowi dom dla pasożyta nazywamy żywicielem i zazwyczaj doznaje on osłabienia i różnego rodzaju dolegliwości na skutek wyczerpania obecnością pasożyta, który osłabia funkcjonowanie organizmu żywiciela.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: